Poznań przyjazny ptakom – Miasto wydało kompendium dla właścicieli nieruchomości

Ptaki w miastach bardzo często mieszkają w szczelinach, dziurach, wnękach czy innych otworach w budynkach. Niestety, stały rozwój i trendy budownictwa wpływają na coraz mniejszą ilość dostępnych miejsc do gniazdowania. Miasto Poznań postanowiło zadbać o to, by właściciele nieruchomości wiedzieli, w jaki sposób mogą nie tylko nie zaszkodzić ptakom, ale także im pomóc.

Populacja ptaków w miastach spada, co wiąże się z rozwojem cywilizacyjnym. Tymczasem, nie tylko umilają one dzień swoim śpiewem, ale także są bardzo pożyteczne dla lokalnego ekosystemu i… samych mieszkańców. Większość z nich potrafi zjadać bardzo duże ilość np. uciążliwych dla człowieka komarów.

Ptaki zwykle tworzą gniazda m.in. w stropodachach, szczelinach elewacji, na strychach, wnękach, otworachczy niszach. Właśnie dlatego, właściciel nieruchomości lub inwestor już na pierwszy rzut oka może określić stopień prawdopodobieństwa występowania ptaków w danym budynku.

Miasto Poznań stara się nie tylko zahamować spadek populacji miejskich ptaków, ale także przyczynić się do jej wzrostu. W tym celu, w ostatnim czasie rozpoczęto szereg inicjatyw i programów, m.in. dotyczących lęgu jerzyków.

Wydano także specjalne kompendium, w którym zawarto zasady prowadzenia prac remontowych i termomodernizacji w budynkach. Miasto przypomina jednocześnie, że prace, które ograniczą dostęp ptaków lub nietoperzy do miejsc ich regularnego występowania i rozrodu, są naruszeniem ustawy o ochronie przyrody.

W kompendium wyjaśniono, w jakich miejscach mogą żyć ptaki, do kogo zwrócić się w razie wątpliwości, jakie prace można wykonywać i kiedy należy zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o wydanie zezwolenia na odstępstwo od zakazu, tj. zezwolenia na zniszczenie siedlisk i ostoi ptaków.

Kompendium dostępne jest tutaj.