Co znajdzie się na zmodernizowanym Placu Nowakowskiego?

Prace przy skwerze położonym u zbiegu ul. Grunwaldzkiej, Białej, Niecałej i Przybyszewskiego rozpoczęły się w kwietniu i mają zakończyć się pod koniec sierpnia. Zielony skwer niedaleko Ronda Jana Nowaka-Jeziorańskiego ma stać się atrakcyjnym dla mieszkańców miejscem rekreacji. Podczas planowania modernizacji uwzględniono potrzeby poznaniaków w różnym wieku. W północnej części placu rozbudowany został plac zabaw, który […]

Prace przy skwerze położonym u zbiegu ul. Grunwaldzkiej, Białej, Niecałej i Przybyszewskiego rozpoczęły się w kwietniu i mają zakończyć się pod koniec sierpnia.

Zielony skwer niedaleko Ronda Jana Nowaka-Jeziorańskiego ma stać się atrakcyjnym dla mieszkańców miejscem rekreacji.

Podczas planowania modernizacji uwzględniono potrzeby poznaniaków w różnym wieku. W północnej części placu rozbudowany został plac zabaw, który zyskał nowe urządzenia, w tym m.in. ściankę wspinaczkową, huśtawkę, wieżę do wspinaczki, a nawet megafony, które pozwalają na zabawę w “głuchy telefon”.

Wymieniono podłoże na poliuretanowe, dzięki czemu zwiększyło się bezpieczeństwo dzieci. Zmodernizowany plac otrzyma nazwę “Zabunkrowani” w nawiązaniu do dawnego schronu, który dawniej znajdował się w tym miejscu. Nad dawnym wejściem do bunkra zbudowano drewniany taras, a obok zamontowano siedziska mające formę puzzli.

Siłownia zewnętrzna została przeniesiona bliżej ul. Niecałej i doposażona w takie urządzenia jak m.in. biegacz, twister z wahadłem, koło tai i orbitek. W pobliżu zasadzono krzewy, które pozwolą na bardziej swobodne wykonywanie ćwiczeń, bez bycia “na widoku”.

W centralnej części placu ma znajdować się przestrzeń do aktywności społecznej. Znajdą się tam specjalne stoliki do gry w szachy i karty.

Na placu stanęło około 20 nowych ławek, stojaki rowerowe i nowe kosze na śmieci. Przy ul. Białej stanęła również automatyczna toaleta.

Zadbano również o zieleń – posadzono m.in. cisy, krokusy, hortensje, bluszcz i szafirki.

Przeniesiono głaz upamiętniający Kazimierza Nowakowskiego, który obecnie ustawiony jest przed głównym wejściem na plac, czyli przy skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej i Przybyszewskiego.

Modernizacja to koszt ok. 1 350 000 złotych, z czego 400 tysięcy pochodzi z budżetu miasta, 240 tysięcy ze środków Rady Osiedla św. Łazarz, a pozostałe koszty pokrywane są ze środków Zarządu Zieleni Miejskiej.