Historia kredytowa – czy wpływa na przyznanie pożyczki?

Historia kredytowa to informacje o naszych wcześniejszych płatnościach. Dane te gromadzi BIK, aby ułatwić pożyczkodawcom decyzję dotyczącą przyznania nam pożyczki. Aby historia kredytowa była dobra, należy spłacać pożyczki na czas. Osoby, które jeszcze po pożyczkę nie sięgnęły, mogą zrobić zakupy na raty. One także zostaną odnotowane w BIK.

Historia kredytowa – co kryje się pod tym pojęciem?

Mając w planie pożyczkę dobrze jest wiedzieć, jakie elementy brane są pod uwagę przy ocenie naszego wniosku. Jednym z nich jest historia kredytowa, czyli informacje dotyczące naszych dotychczasowych płatności. Informacje o naszej finansowej przeszłości gromadzi Biuro Informacji Kredytowej. Zapisane w nim zostają zarówno pozytywnie zakończone transakcje, jak i te, które sprowadziły na nas zadłużenie.

Pamiętajmy, że BIK odnotowuje każdą próbę wzięcia pożyczki. Jeśli zależy nam, aby przyszły pożyczkodawca przyznał nam kredyt, nie powinniśmy nadużywać możliwości sprawdzenia, czy zostanie nam on udzielony. Lepiej będzie, jeśli sięgniemy po raport BIK. Ten dostarczy nam informacji o tym, jak przedstawia się nasza zdolność kredytowa.

Raport BIK – ile kosztuje?

Raport BIK to dokument, który możemy wygenerować z oficjalnej strony Biura Informacji Kredytowej. Dokument stanowi zestawienie naszych wszelkich płatności, a także prób sięgnięcia po kredyt czy pożyczkę online, taką jaką oferuje np. Pozyczkaok.pl. Dzięki raportowi BIK poznamy naszą zdolność kredytową, będziemy więc wiedzieli, czy możemy pozwolić sobie na kredyt.

Koszt raportu BIK zależy od okresu, jaki ma on obejmować. Jednorazowy raport (miesięczny) kosztuje 39 zł. Przyda się on np. wtedy, gdy chcemy sprawdzić, czy ktoś wziął na nas pożyczkę. Wszak wyłudzenie danych osobowych to coraz powszechniejsze zjawisko. Warto złożyć wniosek o taki raport dla własnego bezpieczeństwa.

Osoby, które planują kredyt hipoteczny lub pożyczkę na większą kwotę, do której potrzebna jest pozytywna zdolność kredytowa, powinny sięgnąć po roczne zestawienie naszych płatności. Pakiet dwunastu raportów doskonale pokaże, jak na przestrzeni miesięcy zmieniały się nasze finansowe możliwości. Dzięki pełnemu zestawieniu będziemy wiedzieli, czy nadeszła odpowiednia chwila, aby wnioskować o kredyt.

Dobra historia kredytowa – jak ją zbudować?

Decyzja o przyznaniu nam pożyczki zależy od historii kredytowej. Co zrobić, aby przedstawiała się ona pozytywnie? Przede wszystkim powinniśmy spłacać aktualne pożyczki na czas. Doprowadzenie do zadłużenia spowoduje negatywny wpis w rejestrach dłużników, a także pozbawi nas możliwości wnioskowania w przyszłości o kredyt w banku. Jeśli dopiero planujemy kredyt, nie powinniśmy podejmować próby ciągłego sprawdzania naszych możliwości. Każdy taki ruch zostanie odnotowany i niekorzystnie odebrany.

Osoby młode często nie mają historii kredytowej. Jest to spowodowane tym, że nie sięgają po pożyczki, a tym bardziej kredyty. Aby utworzyć historię kredytową wystarczy, że skorzystają z zakupów na raty. Często nie są one objęte prowizją, dlatego cena zakupionego produktu jest równa temu, co klient powinien oddać. Osoby młode często kupują sprzęt RTV czy AGD, dlatego warto jest to zrobić w taki sposób, aby uzyskać pozytywny wpis w BIK.

Czyszczenie BIK – czy jest możliwe?

Starając się o pożyczkę ze złą zdolnością kredytową możemy natknąć się na ogłoszenia mówiące o czyszczeniu BIK. Czy rzeczywiście da się wymazać złą historię kredytową z bazy Biura Informacji Kredytowej?

Niestety nie jest to możliwe. Wszelkie dane, które trafiają do bazy, pozostają w niej. Istnieją jednak trzy przypadki, które pozwalają na usunięcie z rejestru informacji o danej osobie. Dzieje się to, jeśli osoba biorąca kredyt lub pożyczkę odwoła zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wpisu z BIK możemy pozbyć się także w momencie, kiedy został on tam zamieszczony przez pomyłkę. Błędy w dokumentach mogą się przecież zdarzyć. Co ważne, dane klienta z BIK muszą zostać usunięte po 5 latach, podczas których pożyczkodawca mógł przetwarzać te dane bez naszej zgody. Inne przypadki nie dopuszczają czyszczenia BIK.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych po wygaśniętym kredycie

Skoro nasza negatywna zdolność kredytowa zawsze będzie odnotowana przez BIK, dlaczego informacje o spłaconym kredycie mają zostać usunięte z bazy? Gdy spłacimy kredyt, a czas, w jakim pożyczkodawca może posiadać w bazie nasze dane minie, warto wyrazić zgodę na ich dalsze przetwarzanie. Co nam to daje?

Dzięki wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych sprawiamy, że nie tylko my będziemy widzieli uregulowane zadłużenie w raporcie, ale także analitycy bankowi. To bardzo ważne, ponieważ nigdy nie wiemy, kiedy będziemy chcieli ponownie sięgnąć po kredyt.

Istnieją dwa rodzaje zgód na przetwarzanie danych:

    • zgoda ogólna – wyrażenie zgody w bazie BIK na udostępnianie informacji o każdej pożyczce. Zgodę tę możemy w każdej chwili wycofać;
    • zgoda indywidualna – dotyczy konkretnego kredytu. Zgodę tę możemy wyrazić lub cofnąć tylko w tej instytucji, która udzieliła nam pożyczki.

    //