Poznań na jeden dzień stanie się stolicą polszczyzny

Poznań na jeden dzień stanie się stolicą języka polskiego. Już w poniedziałek, 24 września, w CK Zamek odbędzie się gala finałowa XVIII edycji ogólnopolskiego Programu Społecznego Mistrz Mowy Polski.

To nie pierwszy raz, gdy Poznań będzie gościł u siebie galę finałową wydarzenia. Ogólnopolski konkurs ma na celu promocję języka polskiego i mowy polskiej.

Organizatorzy chcą wyróżniać osoby posługujące się polszczyzną w sposób staranny i godny naśladowania z całym jej bogactwem i kulturą.

Zwycięzcę wybiera grono ekspertów, wśród których znajdują się specjaliści od językoznawstwa, literatury i socjologii języka. Wśród dotychczasowych laureatów znalazły się osoby ze świata kultury, w tym m.in. aktorzy, publicyści i dziennikarze.

Tegoroczna gala finałowa, podczas której zaprezentowany zostanie zwycięzca XVIII edycji konkursu odbędzie się w CK Zamek w poniedziałek, o godzinie 18:15.

Podczas wydarzenia ogłoszony zostanie także laureat tytułu Kuźni Mowy Polskiej, czyli wyróżnienia przyznawanego inicjatywom lub placówkom publicznym, które są zaangażowane w propagowanie kultury i piękna mowy polskiej.

Program Mistrz Mowy Polskiej został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie.