Pasjonaci fortyfikacji traktowani jak przestępcy? Co dalej z obiektem na terenie Fortu Winiary?

Tak traktuje się prawdziwych miłośników fortyfikacji poznanskich” – w ten sposób swoją wiadomość do naszej redakcji rozpoczął pan Robert, który wraz z grupą Pasjonaci Podziemi odkrywa poznańskie obiekty fortyfikacyjne, po których oprowadza także poznaniaków. Grupa chciała zaopiekować się jednym z obiektów na poznańskiej Cytadeli, jednak poza odmową doczekali się także… wezwania na policję. Co dalej z obiektem Reduta II?

Reduta II to jeden z czterech obiektów bojowych stanowiących umocnienia poznańskiej Cytadeli. W 2017 roku grupa Pasjonaci Podziemi złożyla wniosek do Zarządu Zieleni Miejskiej o możliwość przejęcia opieki nad obiektem.

Miłośnicy fortyfikacji chcieli odnowić tę część fortyfikacji i udostępnić ją dla ruchu turystycznego. Grupa znana jest z organizowania wycieczek turystycznych po poznańskich fortach.

Na takie działania nie zgodził się Konserwator Zabytków, jednak grupa nie zaprzestała starań o zaopiekowanie się obiektem. Przygotowano drugi wniosek wraz ze zdjęciami oraz propozycją udostępnienia budowli poznaniakom.

Jak relacjonuje pan Robert, wizyta Pasjonatów na Cytadeli została zgłoszona na policję przez jednego z mieszkańców. Na miejsce przyjechały wówczas trzy radiowozy policyjne.

“Oskarżono nas jako przestępców i dewastatorów. Każdy z nas miał wizytę na policji. Skończyło się na oddaleniu sprawy bo nie było żadnych podstaw.”

Robert, Pasjonaci Podziemi

Ostatecznie, po uchwaleniu przez Radę Miasta uchwały o Parku Cytadela, sprawa została uznana za wykroczenie.

Grupa nie kryje oburzenia i rozczarowania takim obrotem sprawy. Jej przedstawiciele chcieliby, aby Poznań znany był z tak fascynujących historycznych obiektów turystycznych.

Organizowana co roku Noc Fortyfikacji cieszy się ogromnym zainteresowaniem poznaniaków w każdym wieku. Pokazuje to, że tego typu atrakcje są w Poznaniu potrzebne. Co ważne, wydarzenie przyciąga do stolicy Wielkopolski także osoby z innych polskich miast.

Być może gdyby udało się odnowić i udostępnić zwiedzającym więcej obiektów, fascynująca historia nie tylko samej Twierdzy Poznań, ale także miasta i Polski zainteresowałaby kolejne pokolenia. Nietypowe atrakcje przyciągnęłyby do Poznania również innych turystów, nie tylko z Polski.

Pasjonaci Podziemi z pewnością nie poddadzą się w dążeniu do udostępniania poznaniakom kolejnych obiektów, w tym również Reduta II. Jak zauważa pan Robert, “czy prawdziwi miłośnicy fortyfikacji i podziemi nie mogą zająć się tak wspaniałym i godnymi opieki zabytkiem?”