Poznanianka Stulecia i Poznanianka Roku wybrane

Poznaniacy wybrali „Poznaniankę Roku” oraz „Poznaniankę Stulecia” w plebiscycie „Równe Babki” organizowanym przez Miasto Poznań. Doceniono lekarkę i misjonarkę oraz siostrę zakonną.

Celem plebiscytu było docenienie wybitnych mieszkanek Poznania, a inspiracją do takiego kroku było obchodzone w tym roku stulecie przyznania kobietom praw wyborczych w Polsce. Postanowiono wyróżnić kobiety, które miały istotny wpływ na historię Poznania.

Do tytułu Poznanianki Stulecia nominowano 9 kobiet, natomiast o tytuł Poznanianki Roku walczyło 10 kandydatek. Nominacje przyznane zostały przez zespół ekspertów.

W poniedziałek w Centrum Kultury Zamek odbyła się uroczysta gala, podczas której przedstawiono wyniki plebiscytu.

Poznaniacy oddali ponad 2,3 tysiąca głosów. Na ich podstawie, tytuł „Poznanianki Stulecia” przyznano dr Wandzie Błeńskiej, czyli poznańskiej lekarce i misjonarce, która przez kilkadziesiąt lat pomagała trędowatym w Afryce.

„Pod jej kierownictwem mała placówka prowadzona w Ugandzie przez irlandzkie franciszkanki zmieniła się w nowoczesne centrum lecznicze i szkoleniowe, noszące obecnie jej imię. Pełna poświęcenia praca sprawiła, że nazywano ją “Matką Trędowatych”. Była honorową obywatelką Miasta Poznania oraz Ugandy, w 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła 27 listopada 2014 r. w Poznaniu.”

Urząd Miasta Poznania

Obecnie trwa proces beatyfikacyjny „Matki Trędowatych”. Nagrodę w jej imieniu odebrali prof. Małgorzata Pyda oraz ks. Jarosław Czyżewski.

Z kolei „Poznanianką Roku” została siostra Barbara Cecylia Belchnerowska, która wraz z siostrami serafitkami prowadzi Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu.

„Czułam się już wystarczająco doceniona, gdy trafiłam do dziesiątki nominowanych. Poznanianka Roku osobą w habicie? Szok, tego się nie spodziewałam. Dziękuję wszystkim, którzy docenili naszą pracę – jest ona zwieńczeniem setek lat pracy wielu innych osób w habitach, które mieszkały i pracowały w Poznaniu od początków istnienia miasta.”

siostra Barbara Belchnerowska, odbierając statuetkę

Statuetki i medale, które trafiły do laureatek zostały wykonane przez młodą poznańską artystkę, Kaję Koster.