Rok 2018 rekordowy dla lotniska Poznań – Ławica. Jakie są plany portu na najbliższe miesiące?

Na lotnisku Poznań – Ławica odbyła się konferencja prasowa, podczas której podsumowano 2018 roku i przedstawiono ogólne plany na najbliższe miesiące. W spotkaniu udział wzięły władze poznańskiego portu, a także przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich.

Miniony rok był dla Ławicy rekordowym, jeśli chodzi o liczbę pasażerów. Po raz pierwszy w historii w stolicy Wielkopolski można było powitać dwumilionowego pasażera, a łącznie ruch lotniczy wyniósł 2 476 304 osoby. Taki stan rzeczy pozwolił zwiększyć prestiż lotniska oraz umocnić jego pozycję w rankingach. Wiceprezes Grzegorz Bykowski zauważa, że może to pomóc w zdobyciu zainteresowania większej liczby dużych przewoźników. Ponadto udało się zwiększyć udziały lotniska w rynku.

Pasażerowie Ławicy najczęściej korzystali z lotów niskokosztowych, które stanowiły 48% wszystkich lotów. Na drugim miejscu plasują się coraz popularniejsze loty czarterowe (33%), a za nimi tradycyjne (19%). Zauważono przy tym, że Ławica jest jednym z nielicznych lotnisk w Europie środkowo-wschodniej, w którym turystyka zorganizowana cieszy się aż taką popularnością.

Najpopularniejszym kierunkiem podróży w ruchu regularnym była Warszawa, a w pierwszej piątce znalazły się także dwa londyńskie lotniska – Luton i Stansted – oraz Frankfurt i Monachium. Większość tych lotów miało charakter biznesowy. W ruchu czarterowym przewodzi zaś turecka Antalya, za którą znalazły się Burgas, Heraklion, Rodos oraz Zakynthos.

W skali roku wyraźnie widać wzmożony ruch lotniczy w okresie wakacyjnych, co jednak wiąże się ze spadkiem ruchu zimą.

Władze lotniska planują dalszy jego rozwój na różnych płaszczyznach. Do końca roku planowo ma się zakończyć budowa trzygwiazdkowego, 120-pokojowego hotelu Moxy by Marriott. Do tego powierzchnia parkingowa ma być powiększona sezonowo o dodatkowe 2500-3000 miejsc.

 

autorka: A. Karczewska