Wybory do Rad Osiedli. W niektorych miejscach konieczny jest drugi nabór kandydatów

W wyborach do rad osiedli kandydować będzie łącznie 1250 kandydatów. Będą oni walczyli o 678 mandatów i choć możliwość zgłaszania się została już zablokowana, na niektórych osiedlach została ona przedłużona ze względu na małą liczbą chętnych osób.

Dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta, Arkadiusz Bujak, wyjawił, że największym zainteresowaniem wśród kandydatów wybory do rad osiedli cieszyły się na Piątkowie. O 21 przysługujących tam miejsc rywalizować będą 62 osoby. Na wyróżnienie zasłużyły również Nowe Winogrady Północ oraz Grunwald Południe. O ile jednak na tych osiedlach o jedno miejsce walczyć będzie kilku kandydatów, nie wszędzie można spotkać taką sytuację.

Najmniej kandydatów zgłosiło się w rejonie dawnej dzielnicy Jeżyce (m.in. Wola, Podolany czy Sołacz), gdzie kandyduje 177 osób. Patrząc na osiedla, najgorzej sytuacja wygląda na Ogrodach, gdzie o 15 miejsc walczy tylko 10 osób.

Właśnie dlatego w niektórych miejscach wydłużono czas na zgłaszanie swoich kandydatur do 1 marca. Wystartować mogą zatem jeszcze mieszkańcy Ogrodów, Rataj (okręgi IV i V), Nowych Winogradów Wschód (Okręg II), Warszawskiego-Pometu-Maltanskiego (Okręg 3) oraz Winiar (Okręg III). Zgłaszać się można w godzinach 7:30 do 15:30 w jednostkach Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta przy ulicach Gronowej 20, Słowackiego 22, Matejki 50 i Libelta 16/20 oraz na os. Bohaterów II Wojny Światowej 36A. Żeby kandydować, należy wypełnić zgłoszenie i zebrać podpisy przynajmniej dziesięciu mieszkańców danego okręgu. Do tego trzeba złożyć oświadczenie ze swoją zgodą na kandydowanie i potwierdzenie posiadania pełni praw wyborczych.

Arkadiusz Bujak dodaje, że problemów nie było za to z zebraniem osób, które zasiądą w komisjach wyborczych. Na 1224 miejsca zgłosiło się 2020 kandydatów, przez co konieczne było przeprowadzenie losowania.

Wybory do rad osiedli odbędą się 24 marca w godzinach 8:00-20:00. Głosować mogą obywatele Polski, którzy mają co najmniej 18 lat i na stałe zamieszkują na terenie danego osiedla.