Eko Patrol podsumował sezon grzewczy

Straż miejska podsumowała ostatni sezon grzewczy. Przeprowadzono prawie 5 tysięcy kontroli instalacji grzewczych, podczas których ujawniono m.in. ponad 500 przypadków spalania odpadów.

Sezon grzewczy 2018/2019 trwał 6 miesięcy. Straż miejska podkreśla, że w kolejnych sezonach zauważalny jest wzrost liczby przeprowadzonych czynności kontrolnych. W tym sezonie przeprowadzono ich 4970, podczas gdy jeszcze dwa lata temu (w sezonie 2016/2017) było ich zaledwie 1151.

Podczas tegorocznych działań ujawniono 528 przypadków spalania odpadów. Najwięcej z nich, czyli 487 odnosiło się do spalania odpadów w domowych instalacjach grzewczych. Ujawniono także 30 ognisk na działkach oraz 11 przypadków wypalania plastikowych otulin kabli elektrycznych.

W niektórych przypadkach strażnicy musieli pobrać próbki popiołu, które były badane w laboratorium w celu potwierdzenia podejrzenia o spalaniu odpadów. Takich działań było 85 i w zdecydowanej większości wskazały one, że podejrzenia strażników były słuszne.

Straż Miejska zauważa także, że w niektórych przypadkach pomocne okazały się również fotopułapki, które pomogły zwłaszcza przy ujawnianiu sprawców wypalania kabli. Jeden ze sprawców otrzymał mandaty na łączną kwotę 1000 złotych.

Zaledwie osiem spraw zakończyło się postępowaniem sądowym.

W wielu przypadkach, kontrole to wynik zgłoszeń od mieszkańców. Strażnicy podkreślają coraz większą świadomość społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska. Nie poprzestają jednak na stanie obecnym. Podczas działań Eko Patrol stawiał także na edukację dzieci i młodzieży, by już od najmłodszych lat uczyć prawidłowych zachowań.