Niecała godzina i 3 interwencje dzięki monitoringowi miejskiemu

W zaledwie jedną noc operatorzy monitoringu miejskiego obserwujący sytuację na terenie poznańskiego Starego Miasta doprowadzili do zatrzymania kilku sprawców czynów karalnych. Wśród nich znaleźli się m.in. uczestnicy bójki i wandala. Interwencję przeprowadzali strażnicy miejscy i policjanci.

Jak nie trudno przewidzieć, weekendowe wieczorne dyżury są dla operatorów monitoringu miejskiego wyzwaniem większym niż pozostałe dni. Wymagają bowiem jeszcze większego zaangażowania niż zwykle, szczególnie podczas obserwacji tego, co dzieje się w centrum Starego Miasta.

W ostatni weekend, w nocy z soboty na niedzielę, około godziny 23:40 operator monitoringu zauważył bójkę na ul. Podgórnej, w której uczestniczyło trzech mężczyzn, z czego dwóch z nich było agresywnych wobec trzeciego. Na miejsce natychmiast wezwano Policję. Choć napastnicy próbowali uciekać, funkcjonariuszom udało się ich zatrzymać.

Już 10 minut później operator powiadomił służby o kolejnym problemie. Zauważył mężczyznę, który markerem pisał coś na ścianie budynku. Tager zostawił po sobie „malunek” i szybko zaczął oddalać się z miejsca w kierunku ul. Półwiejskiej. Także w tym przypadku interweniowali policjanci, którzy ukarali wandala mandatem.

Trzecia z interwencji dotyczyła placu Cyryla Ratajskiego, gdzie przy wiacie przystankowej leżał mężczyzna. Na miejsce wysłano patrol z Referatu Interwencyjnego. Do czasu przybycia strażników na miejscu, operator obserwował leżącą osobę, ponieważ zwykle w takich przypadkach sytuacja może zmienić się w kilka sekund i wymagać dodatkowej interwencji. Okazało się, że czujność operatora ponownie się opłaciła, ponieważ w pewnym momencie, do leżącego podeszło dwóch mężczyzn, którzy po przeszukaniu jego kieszeni zabrali mu portfel oraz telefon komórkowy i szybko się oddalili.

W sprawę włączono policję, która zatrzymała sprawców kradzieży. Mężczyzna został za to przewieziony do Izby Wytrzeźwień.

W trakcie każdego z tych zdarzeń, operatorzy obserwowali całą drogę i zachowanie sprawców aż do momentu przejęcia ich przez mundurowych. Dzięki temu, możliwe jest szybsze przeprowadzenie interwencji, a także zebranie wszelkich potrzebnych materiałów w sprawie.