“Marcinek” ma 100 lat

I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego ma już 100 lat! Zastępca prezydenta, Mariusz Wiśniewski wziął udział w oficjalnych obchodach w Auli Uniwersyteckiej. Podczas dwudniowego świętowania odbyły się m.in. koncerty, Spotkanie Pokoleń i artystyczny happening.

100-lecie dla każdej instytucji to wielkie wydarzenie, trudno wyobrazić sobie naszą poznańską oświatę bez popularnego “Marcinka”. Sto lat to dziesiątki pokoleń ludzi, którzy tworzyli tę szkołę, to absolwenci którzy zasilali różne sfery życia społecznego, naukowego, artystycznego i sportowego nie tylko w Poznaniu, ale też w Polsce – mówi zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski. – To ludzie, którzy współtworzyli nasze miasto po odzyskaniu niepodległości, to także ludzie, którzy nie wahali się walczyć o Polskę podczas II wojny światowej, to ludzie, którzy angażowali się w demokratyczną opozycję w okresie lat PRL-u. To wreszcie ludzie, którzy odbudowywali życie w Poznaniu po roku 89. Z tego miejsca pragnę w imieniu władz miasta poznania, prezydenta Jacka Jaśkowiaka i obecnego tutaj przewodniczącego Rady Miasta Poznania, Grzegorza Ganowicza, podziękować wszystkim osobom, które tworzyły “Marcinka”, za te wszystkie lata działalności i wszystko, co wnosiliście do naszego miasta i kraju

dodaje Mariusz Wiśniewski.

W sobotę, 18 maja w Auli Uniwersyteckiej odbyło się uroczyste Spotkanie Pokoleń. Absolwenci “Marcinka” odwiedzili Poznań, aby wspólnie świętować 100. urodziny. I LO w Poznaniu było jedną z pierwszych szkół, która rozpoczęła nauczanie w Poznaniu po 123 latach zaborów.

To co nas dziś łączy to czas. Stulecie szkoły, wkomponowanie w stulecie niepodległości Polski i w stulecie Uniwersytetu Poznańskiego. Każdy z nas przybywa tu z innym bagażem czasowym – mówi Elżbieta Leszczyńska, Wielkopolska Kurator Oświaty. – Bez zakorzenienia się w historii i w wartościach, których szkoła jest w tej chwili spadkobiercom, nie byłoby tradycji tej szkoły, jej dobrego imienia i wysokiego prestiżu

 zauważa kuratorka.

Tradycyjnie nagroda Prezydenta Miasta Poznania została wręczona osobom wyróżniającym się swoją wieloletnią działalnością w pracy dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i organizacyjnej. Zastępca prezydenta Miasta Poznania, Mariusz Wiśniewski wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Poznania, Grzegorzem Ganowiczem wręczyli nagrodę przyznaną przez prezydenta Jacka Jaśkowiaka Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Alinie Chojnackiej, wicedyrektor Hannie Sobczyńskiej oraz wicedyrektor Danucie Eckert.

Po uroczystości, w budynku liceum, odbyło się symboliczne przejście w nowe stulecie przez odrestaurowane wschodnie drzwi szkoły oraz happening grupy rzeźbiarzy Pigmalion prof. W. Koronowskiego. Huczne obchody trwają już od kilku miesięcy. Odbył się Wielki Bal Stulecia, recital Hanny Banaszak, czy też koncert chórów w operze. Na szkolnym boisku zagrał również poznański zespół Hoi Polloi.