Qled czy Oled? W jaki telewizor warto zainwestować?

Nadążenie za nowymi technologiami na rynku telewizorów może być trudne dla każdego, kto w ostatnich latach nie myślał nad wymianą swojego sprzętu. Kiedy już nadchodzi ten czas, nie jest prosto zdecydować się na wybór konkretnego modelu czy nawet producenta. LED, OLED, QLED, UHD, 4K – chociażby z tymi terminami przyjdzie nam się zmierzyć. Dziś przyjrzymy się coraz popularniejszym matrycom OLED i QLED. Czym się od siebie różnią i na którą z nich warto postawić?

W pogoni za idealnym obrazem

Chociaż telewizory z matrycami LED wciąż są najpopularniejsze na rynku, to przyszłość zmierza w kierunku LED i QLED. Technologia LCD opanowała nie tylko ekrany telewizorów, ale i inne sprzęty. Kiedyś podświetlane świetlówkami, obecnie wykorzystują diody LED, skąd nazwa telewizorów LED. Diody mogą być umieszczone równomiernie za ekranem (co skutkuje grubą obudową) lub na jego skraju (tu z kolei otrzymujemy nierównomierne oświetlenie).

Niewielkie, ale zauważalne wady ekranów LED dały początek ulepszonym matrycom, czyli OLED i QLED. Czym się od siebie różnią i czy jedna technologia jest kontynuacją drugiej?

OLED – gwarancja idealnej czerni

Matryca OLED to skrót od Organic Light-Emitting Diode, czyli organicznej diody elektroluminescencyjnej. Co to oznacza? Każda z diod, umieszczonych w postaci panelu, odpowiada za pojedynczy piksel obrazu. Posiadają one też filtry umożliwiające dopasowanie odpowiedniego koloru światła. Na rynku telewizorów OLED pojawił się szerzej kilka lat temu, a obecnie w swojej ofercie ma go większość topowych producentów.

Jakie zalety ma technologia OLED?

– możliwość uzyskania idealnej czerni obrazu,

– szerokie kąty widzenia,

– płynność obrazu,

– realistyczne odwzorowanie kolorów.

QLED, czyli kontynuacja OLED? Nie do końca

Logika podpowiada, że technologia QLED jest po prostu rozwinięciem możliwości matryc OLED. W rzeczywistości są to dwa odrębne systemy. QLED to całkowicie nowa technika wyświetlania obrazu. Bazuje na kwantowych kropkach (stąd nazwa Qled – od Quantum Dots), umieszczanych pomiędzy podświetleniem telewizora a filtrami kolorów. Największa zaleta tego rodzaju matrycy? Otrzymujemy bardziej nasycone barwy niż w przypadku innych technologii.

Chcesz dowiedzieć się więcej o opisywanej matrycy?

Jakie zalety ma technologia QLED?

– możliwość produkcji bardzo cienkich ekranów,

– możliwość produkcji zakrzywionych ekranów,

– szeroka paleta barw,

– obsługa rozdzielczości 4K.

Szukasz modelu dla siebie? Zobacz polecane telewizory QLED.

Co wybrać? OLED czy QLED?

Ceny telewizorów OLED i QLED coraz bardziej się do siebie zbliżają. Coraz częściej możemy zadawać sobie pytanie o to, którą z tych matryc warto mieć w swoim salonie. Odpowiedź, jak łatwo się domyślić, nie jest prosta. Wybierając telewizor OLED, otrzymujemy niezwykle wysoką jakość obrazu, intensywne, realistycznie oddane kolory, a także głęboką czerń obrazu. Z kolei matryca QLED to gwarancja bardzo dobrych kątów widzenia, co zauważymy chociażby umieszczając sprzęt w sypialni, gdzie telewizję często oglądamy pod kątem, leżąc na łóżku. Obraz wyświetlany w telewizorze QLED będzie też lepiej doświetlony, z czego skorzystamy szczególnie w bardzo jasnych pomieszczeniach.

Jeśli rozglądasz się za modelem dla siebie, skorzystaj z oferty na telewizory i wybierz najlepszy.

//