Nieprawidłowo zaparkowane samochody, spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych i… kaczki bez matki. Straż miejska podsumowała interwencje z ubiegłego tygodnia

Poznańska straż miejska podsumowała swoje działania przeprowadzone w ubiegłym tygodniu. Wiosna oznacza coraz więcej imprez plenerowych i festynów, które wymagają zabezpieczenia. Dla funkcjonariuszy minione 7 dni to także 1739 interwencji podjętych po zgłoszeniach od mieszkańców. Czego dotyczyły najczęściej?

Zgłoszenia od mieszkańców wpływają do strażników zarówno telefonicznie, jak i drogą mailową i osobiście. Do zgłoszeń obywatelskich dochodzą jeszcze te, które przekazują operatorzy monitoringu miejskiego. W ubiegłym tygodniu, strażnicy miejscy i policjanci otrzymali takich 208.

Wciąż najczęstszym powodem interwencji straży miejskiej są kwestie związane z ruchem drogowym. Tylko w minionym tygodniu było ich 1091, z których większość dotyczyła źle zaparkowanych pojazdów na terenie poznańskiego Starego Miasta i okolic.

Strażnicy wystawili prawie 150 mandatów dla kierowców, którzy za nic mieli zakazy parkowania m.in. na ul. Św. Marcin, Mostowej, Ratajczaka i w rejonie Parku Kulturowego.

W całym mieście nałożono również 270 blokad na pojazdy, a 61 samochodów zostało odholowanych na parking strzeżony. Taki los spotyka tych kierowców, którzy zaparkują w taki sposób, że ich pojazd tamuje ruch lub zagraża bezpieczeństwu.

W jakich jeszcze sprawach przeprowadzano interwencje? Funkcjonariusze wystawili 130 mandatów za spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych, a 123 razy musieli interweniować wobec osób, których życie lub zdrowie było zagrożone.

Straż miejska pomaga także zwierzętom. Tylko w ubiegłym tygodniu interweniowano w tym zakresie 127 razy. Eko Patrol przewoził do Ptasiego Azylu oraz do Schroniska dla zwierząt w Poznaniu m.in. ranne ptaki, bezpańskie psy, a także młode kaczki, które były bez matki.

Dbano również o czystość. Podjęto 95 interwencji w tym zakresie, wśród których znalazły się m.in. zaśmiecanie terenów nadwarciańskich, a także rejonu Grunwaldu, gdzie przy ul. Niegolewskich remontowana jest kamienica, a chodnik został zanieczyszczony gruzem budowlanym.

W minionym tygodniu odbyło się także wiele imprez masowych i festynów, które wymagały zabezpieczenia służb. Strażnicy pojawili się m.in. na Juwenaliach, Kindernaliach oraz Festynie Rodzinnym przy Katedrze.