Poznań rozpocznie obchody 30. rocznicy wyborów z czerwca ’89 już w sobotę

Tort Wolności w barwach narodowych, koncerty, neon “wolność” i debata w CK Zamek to tylko część elementów poznańskich obchodów 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów z czerwca 1989 roku. Wydarzenia związane z uroczystościami rozpoczną się już w sobotę, 1 czerwca.

Organizatorzy chcą podkreślić rolę wyborów z 4 czerwca 1989 roku w historii Polski. Świętowanie ma nie tylko przypominać o rocznicy i bohaterach wydarzeń sprzed 30 lat, ale także ukazywać efekty upadku komunizmu w kraju. Do udziału w poznańskich obchodach zachęcają prezydent Poznania, marszałek województwa oraz starosta poznański. Zgodnie podkreślają m.in. fakt, że obrady Okrągłego Stołu pozwoliły na pokojowe przeprowadzenie zmian ustrojowych.

Świętowanie w Poznaniu rozpocznie się już 1 czerwca. Częściowo połączone będzie z zakończeniem Poznańskich Dni Rodziny. Gdy na Plac Wolności dotrze sobotnia Poznańska Parada Pokoleń, rozpoczną się również obchody rocznicy wyborów.

O godzinie 16:00 na zebranych na Placu uczestników czekać będzie Tort Wolności, który zostanie rozdany wśród chętnych. Wypiek waży 89 kilogramów i ma kształt mapy Poznania z podzieleniem na dzielnice. Jego twórcy zdecydowali się na smak malinowo-kokosowy, dzięki czemu po przekrojeniu uzyska się biało-czerwone barwy.

Także w sobotę zostanie zainaugurowana wystawa zdjęć obrazująca 30-lecie odzyskania wolności. Pochodzą one z Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Z kolei w niedzielę, 2 czerwca, w CK Zamek zaplanowana jest debata “O potrzebie utopii” organizowana przez Fundację Malta.  Dr Anna Materska-Sosnowska,  prof. Marcin Król i donGURALesko będą rozmawiać o idealistycznej wpółczesnej utopii. Do dyskusji zaproszeni zostaną również goście z publiczności, w tym m.in. uczestnicy czerwcowych wydarzeń, działacze i samorządowcy.

O godzinie 20:30 donGURALesko rozpocznie koncert “Ani słowa bez nas” na Placu Wolności. Na zaproszenie Fundacji Malta poznański raper przygotował specjalny utwór zatytułowany “20” – na podstawie eseju “O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku” profesora Timothy’ego Snydera.

Z kolei o godzinie 22:00 nastąpi oficjalne rozświetlenie nowego neonu na budynku Arkadii, który został tam zamontowany w ostatnich dniach. Konstrukcja z napisem “WOLNOŚĆ” ma przypominać o wydarzeniach historycznych, a także o tym, że to właśnie Plac Wolności jest w ostatnich latach miejscem gromadzenia się poznaniaków chcących wyrazić swoje poparcie lub niezadowolenie z danej sytuacji. Wolność do demonstracji jest jednym z praw, które otrzymują obywatele demokratycznych państw.

Główne uroczystości zaplanowano na 4 czerwca. Flagi Polski zostaną wywieszone przy placu Wolności, Al. Solidarności i al. Niepodległości oraz na budynkach Urzędu Miasta Poznania, a także na poznańskich autobusach.

Na placu Wolności zostanie ustawiony duży telebim, gdzie w godzinach 10:00-16:00 będzie można oglądać transmisję z obchodów rocznicowych odbywających się w Gdańsku. W południe nastąpi wspólne odśpiewanie hymnu Polski pod przewodnictwem seniorów i Poznańskiego Chóru Chłopięcego pod batutą Jacka Sykulskiego.