Jak poznaniacy obchodzili rocznicę wyborów ’89?

Wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego poznaniacy uczcili 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów z czerwca 1989 roku. Przez cały dzień można było także oglądać transmisję na żywo z głównych ogólnopolskich obchodów, jakie odbyły się w Gdańsku. Z tej opcji niewielu jednak skorzystało.

Transmisja uroczystości była możliwa dzięki telebimowi, jaki ustawiono na Placu Wolności. Przekaz rozpoczął się o godzinie 10:00. Choć zadbano również o krzesła i zadaszenie chroniące przed słońcem, to przez cały dzień skorzystało z tej możliwości niewielu.

O wiele więcej poznaniaków zgromadziło się za to w samo południe, by wspólnie odśpiewać hymn państwowy. Uczestnikom wydarzenia pomogły poznańskie chóry – Poznański Chór Chłopięcy, Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego, Kompania Druha Stuligrosza oraz Chór Męski Arion.

Zastępca prezydent miasta, Mariusz Wiśniewski w krótkim przemówieniu zwrócił uwagę na fakt, że droga do wolności rozpoczęła się o wiele wcześniej niż 1989 roku.

“4 czerwca 1989 roku to bardzo ważna data, symbolizująca upadek komunizmu w Polsce. Ale droga do wolności rozpoczęła się wcześniej: w Poznaniu, w 1956 roku, o czym pamiętajmy. W 1989 roku miałem 11 lat, byłem w czwartej klasie podstawówki. Nie mogłem głosować, ale razem z kolegami roznosiłem ulotki Solidarności. Byliśmy pierwszym pokoleniem dzieci, które wkraczało w rodzące się wolne państwo. Dziś możemy cieszyć się, że żyjemy w pełni wolnym kraju, ale pamiętajmy, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, trzeba o nią cały czas dbać.”

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania

W mieście, na budynkach miejskich oraz na niektórych ulicach wywieszono dziś biało-czerwone flagi. Pojawiły się one także na miejskich autobusach.