Obchody rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych

W Poznaniu odbyły się uroczystości związane z przypadającym dziś Dniem Solidarności i Wolności i obchodami 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku. Główne uroczystości odbyły się pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 roku.

Dzień Solidarności i Wolności został ustanowiony w 2005 roku dla uczczenia podpisania Porozumień Sierpniowych z 1980 roku.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ “Solidarność”. Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele oo. Dominikanów o godzinie 10:00, po której uczestnicy przeszli w uroczystym marszu pod pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 roku, gdzie odbyły się główne uroczystości.

Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania, w swoim przemówieniu podkreśliła znaczenie Porozumień. Wskazała, że wiązały się one m.in. z wywalczeniem przez strajkujących ogranizenia cenzury i uznania prawa do strajku.

“Porozumienia zapoczątkowały karnawał Solidarności i były pierwszym powiewem wolności, a w dalszej perspektywie przyniosły trwałe zmiany, dzięki którym możemy dzisiaj cieszyć się demokracją i suwerennością”

Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania

Po godzinie 14:00 z Placu Wolności wyruszyła 12. Motocyklowa Parada Solidarności, której uczestnicy pokonają kilkunastokilometrową trasę wiodącą wzdłuż miejsc związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i z historią Solidarności. Na mecie, na terenie zakładów im. Hipolita Cegielskiego, na uczestników będzie czekał koncert zespołu “Wolny Elektron”.