Emilewicz zainicjowała w Poznaniu projekt Polska Dolina Krzemowa

Projekt “Polska Dolina Krzemowa” zainicjowała w piątek w Poznaniu minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Jej zdaniem Polska może dzięki sektorowi zaawansowanych technologii osiągać niebawem podobne przychody co oryginalna, amerykańska Silicon Valley.

Emilewicz jest liderką poznańskiej listy PiS do Sejmu. W trakcie briefingu na terenie Politechniki Poznańskiej powiedziała, że do pomysłu zainspirowała ją amerykańska ambasador Georgette Mosbacher, która nazwała Polskę europejską Doliną Krzemową. Przekonywała, że “Polska Dolina Krzemowa” może być rozpoznawalnym w świecie znakiem polskiej gospodarki.

“Od dawna dyskutujemy o tym, jak budować markę polskiej gospodarki, jak budować większą rozpoznawalność polskich innowacyjnych firm, polskiego świata nauki. To, w czym naprawdę jesteśmy bardzo dobrzy, to jest cały potencjał inżynieryjny, automatyczny, informatyczny. Mówimy o marce, którą doceniają globalne koncerny, wybierające Polskę ze względu na jakość polskich inżynierów” – powiedziała.

Emilewicz zapowiedziała, że jeżeli dostanie się do Sejmu powoła “specjalny zespół parlamentarny, składający się z posłów z Poznania i z Wielkopolski – bez względu na logotypy”.

“Do tego zespołu zaprosimy także władze lokalne po to, aby, wykorzystując potencjał Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, instytutów badawczych skupionych w Sieci Badawczej Łukasiewicz, dobrze tę markę zbudować i sprawić, aby ona była jeszcze bardziej rozpoznawalna w świecie” – powiedziała.

“Chcemy znaleźć dodatkowe źródła finansowania na przedsięwzięcia edukacyjne, na zaawansowaną infrastrukturę badawczą, wreszcie po to, aby spółki kapitałowe, spółki typu venture capital chętniej przyjeżdżały i inwestowały w takie przedsięwzięcia, jakie dziś mogłam oglądać w Politechnice Poznańskiej” – powiedziała.

Jadwiga Emilewicz powiedziała, że amerykańska Dolina Krzemowa obecnie generuje przychody rzędu 170 mld dolarów; podkreśliła, że taki wynik może osiągnąć, za sprawą dobrze zorganizowanej polityki publicznej, także jej polski odpowiednik.

“Stawiamy sobie ten cel na najbliższe lata; mam nadzieję, że będziemy w stanie go osiągnąć. Nie mam wątpliwości, że ten surowiec naturalny w postaci kapitału ludzkiego jest w Poznaniu i w Polsce. Jeśli dobrze naoliwimy tryby, to będziemy w stanie osiągnąć ten wymierny finansowy sukces” – powiedziała.