7 tysięcy zawodników pobiegnie w 20. PKO Poznań Maratonie

Aż 7 tysięcy zawodników stanie na starcie jubileuszowej, 20. edycji PKO Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza. Biegacze pochodzą z 39 państw. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę i choć start i meta nie zmienią swej lokalizacji w stosunku do ostatnich edycji, to trasa biegu ulegnie jednak zmianie.

Zmiana na trasie to wynik konsultacji z samymi zawodnikami. W specjalnej ankiecie zapytano biegaczy, jak powinna przebiegać przez Poznań. Okazało się, że dzięki temu w tym roku zawodnicy zrobią m.in. pętlę wokół jeziora Maltańskiego.

Start biegu ponownie zaplanowano na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, skąd zawodnicy udadzą się w 6-kilometrowy bieg ul. Grunwaldzką, by następnie zawrócić i na wysokości Stadionu Miejskiego skręcić w lewo w kierunku ul. św. Wawrzyńca. Po 13 km trasa powiedzie przez Park Sołacki, al. Wielkopolską, ul. Solną i do ul. Warszawskiej. Tu trasa poprowadzi wokół jeziora Maltańskiego, po łuku ul. Kurlandzkiej, skąd poprowadzi na końcowy etap trasy ul. Hetmańską, Arciszewskiego i Ściegiennego, a następnie dalej przez ul. Grunwaldzką do mety na terenie MTP. Całość to ponad 42 kilometry.

W tym roku na linii startu stanie 7 tysięcy zawodników z 39 państw. Każdy otrzyma jubileuszowy pakiet startowy. W tym roku organizatorzy projektując pamiątkowy medal postanowili upamiętnić zmarłego wiceprezydenta Poznania i inicjatora Poznań Maraton, Macieja Frankiewicza.

To nie koniec niespodzianek – każdy setny biegacz, który przekroczy linię mety otrzyma także okolicznościową monetę z okazji 100. rocznicy istnienia PKO BP, czyli głównego sponsora biegu.

Jak co roku nie zabraknie także akcji charytatywnej Fundacji PKO BP. W tym roku zawodnicy mogą pobiec dla 11-letniego Fabiana i 1,5-rocznego Franka.

„Nie zbieramy pieniędzy, ale wysiłek od naszych uczestników. Wystarczy odebrać w biurze zawodów identyfikator z napisem “Biegnę dla Fabiana i Franka” i pokonać dystans maratonu. Nasza fundacja przekaże chłopcom darowiznę finansową”

Tomasz Frąckowiak, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO BP

Jak zwykle wydarzeniu towarzyszyć będą imprezy dodatkowe. Od 18 do 20 października na terenie MTP odbywać się będą Targi Poznań Sport Expo. Dzień przed Maratonem swoich sił we własnych zawodach spróbują dzieci. Dodatkowo, dla zainteresowanych przygotowano prelekcje, a także miasteczko piłkarskie.

Nad bezpieczeństwem zawodników i uczestników ruchu w dniu zawodów będą czuwać służby oraz cywilni wolontariusze.

20. PKO Poznań Maraton odbędzie się 20 października.