Wyróżnienia za zwycięskie projekty PBO 2020 wręczone

W Urzędzie Miasta odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono wyróżnienia za projekty wybrane przez mieszkańców podczas głosowania w tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego do realizacji. W tym roku na ten cel Miasto przeznaczy 21 milionów złotych.

Z puli 21 milionów złotych 6 milionów zostanie przeznaczone na projekty ogólnomiejskie, a pozostałe 15 milionów na projekty rejonowe.

Tegoroczny Poznański Budżet Obywatelski jest rekordowy nie tylko pod względem sumy pieniędzy do rozdysponowania – także ilość wniosków, jakie wpłynęły ze strony mieszkańców. Złożono aż 350 propozycji, spośród których (po weryfikacji) do głosowania skierowano 239, w tym 34 ogólnomiejskie i 205 rejonowych.

To nie koniec rekordów – w tym roku w głosowaniu wzięło udział 68 tysięcy mieszkańców Poznania, czyli najwięcej w historii PBO. Do realizacji, na podstawie liczby oddanych głosów, zakwalifikowano 5 projektów ogólnomiejskich oraz 32 rejonowe.

Najwięcej głosów w grupie tych pierwszych uzyskał projekt „Trener osiedlowy”, który realizowany jest w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego od kilku lat i obejmuje darmowe zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów. Na drugim miejscu znalazła się kontynuacja wybranego w ubiegłorocznym głosowaniu projektu „Skończmy ze smogiem w Poznaniu”. Ogólnomiejskie podium zamknął pomysł stworzenia „Przedszkola dla zwierząt” w Nowym Zoo w Poznaniu, czyli miejsca dla odrzuconych przez matkę maluchów, gdzie pod okiem specjalistów i weterynarzy będą mogły się rozwijać.

Wśród projektów rejonowych poznaniacy wybrali m.in. powstanie i wyposażenie placów zabaw, inwestycje związane z infrastrukturą dla rowerzystów i pieszych, modernizacje i remonty budynków placówek oświatowych oraz projekty kulturalne i rekreacyjne.

Oficjalne wyróżnienia dla autorów zwycięskich projektów zostały wręczone podczas uroczystości w Urzędzie Miasta. Podczas gali wręczono też nagrody zwycięzcom Konkursu Plastycznego PBO20 pt. “Poznań miasto przyszłości – jak Ty udoskonaliłbyś miasto?”. Pierwsze miejsce w kategorii klasy 1-3 zajął Tymoteusz Hossa z Zespół Szkół Specjalnych nr 101, a w kategorii klas 4-8 – Oliwier Grajek ze Szkoły Podstawowej nr 67. Wśród uczniów szkół ponadpodstawowych zwyciężyła Natalia Witkowska z Zespołu Szkół Ekonomicznych. Przyznano także 6 wyróżnień.

Poznański Budżet Obywatelski pozwala nie tylko na decydowanie przez mieszkańców o tym, na co wydawane są miejskie pieniądze – od przygotowania propozycji po wybranie ich w głosowaniu, ale także stanowi swego rodzaju sondaż dla władz miasta na temat potrzeb poznaniaków i ich oczekiwań względem inwestycji czy wydarzeń w Poznaniu.

Pełna lista zwycięskich projektów dostępna jest na stronie internetowej PBO.