Park kieszonkowy na Jeżycach już gotowy

Zaniedbany skwer u zbiegu ul. Dąbrowskiego i Janickiego zmienił swoje oblicze. Od teraz jest uporządkowanym parkiem kieszonkowym, dzięki czemu okoliczni mieszkańcy i przechodnie zyskali nowe ławki, ścieżkę, a przede wszystkim zieleń w tym rejonie.

Inicjatorem powstania parku kieszonkowego w tym miejscu była Rada Osiedla Jeżyce. Celem zmian na skwerze było stworzenie miejsca wypoczynku dla przechodniów i okolicznych mieszkańców wśród roślinności. Twórcy mówili o utworzeniu “przyjaznej enklawy”.

W czasie prac wymieniono zdegradowane podłoże na terenie całego skweru, co pozwoli na stworzenie dobrych warunków rozwoju i wzrostu dla roślin. Posadzono nowe drzewa, w tym jabłonie ozdobne, które nie tylko ładnie wyglądają, ale także pomagają ptakom – ich owoce są pokarmem dla skrzydlatych mieszkańców Poznania. Pojawiły się również platany klonolistne, które docelowo zapewnią cień w okolicy. Na skwerze posadzono również niewielkie formy drzewiaste – lilaki ozdobne. Łącznie przybyło w tym miejscu osiem drzew.

Co ważne szczególnie dla mieszkańców, możliwe było zachowanie rosnącej tam wierzby mandżurskiej. Skorygowano przebieg nawierzchni pieszej zapewniając roślinie możliwość dalszego rozwoju.

Na skwerze przybyło ponad 900 sztuk krzewów, bylin ozdobnych, traw ozdobnych oraz ponad 500 sztuk tulipanów, co ubrawni okolicę, wpływając na podniesienie poziomu estetyki.

Podczas spaceru będzie można przysiąść na jednej z czterech nowych ławek. Ustawiono również dwa kosze na śmieci.

Istniejący w tym miejscu schron został zabezpieczony i zamaskowany zieloną matą.

Z uwagi na porę roku na razi efekty prac widoczne są jedynie częściowo. W pełnej okazałości będzie można je podziwiać na wiosnę, który roślinność zakwitnie.

Park został sfinansowany ze środków będących w dyspozycji Rady Osiedla Jeżyce.