Skwer przy ul. Jeżyckiej i Poznańskiej poświęcony dyrektorowi szpitala, który pomagał rannym podczas Poznańskiego Czerwca

Trwają uroczystości związane z obchodami 62. rocznicy Poznańskiego Czerwca, która przypada w czwartek. W niedzielę, skwer u zbiegu ul. Poznańskiej i Jeżyckiej otrzymał imię doktora Józefa Granatowicza, wieloletniego dyrektora Szpitala Miejskiego im. Raszei, który pomagał poznańskim powstańcom w 1956 roku. Uroczystości odbyły się także przy tablicach poświęconych Romkowi Strzałkowskiemu i Peterowi Mansfeldowi oraz przy tablicy poświęconej zrywowi robotniczemu przy szpitalu im. Raszei.

Doktor Józef Ganatowicz był dyrektorem Szpitala Miejskiego im. Raszei w Poznaniu przez 15 lat. Kierował placówką także w 1956 roku, gdy podjął decyzję o przekształceniu jej w powstańczy szpital polowy, by pomagać poszkodowanym i rannym przez całą dobę. Zakazał także rejestrowania rannych, by spis nie został potem wykorzystany przez władze komunistyczne.

Uroczyste odsłonięcie tablicy z imieniem skweru przy ul. Poznańskiej i Jeżyckiej nastąpiło w niedzielę. W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele władz miasta, Szpitala Miejskiego im. Raszei, a także rodzina doktora.

W tym samym dniu, kwiaty złożono także przy ul. Petera Mansfelda i Romka Strzałkowskiego, czyli dwóch najmłodszych ofiar zrywów w Poznaniu i na Węgrzech w 1956 roku.

“Peter Mansfeld to najmłodsza ofiara represji następujących po powstaniu Węgierskim w 1956 roku. W komunistycznym węgierskim prawie karę śmierci można było wykonać jedynie na osobie pełnoletniej. Dlatego, w celi śmierci Peter spędził aż 3 lata. Zginął kilka dni po ukończeniu swoich 18 urodzin. Jak szacują historycy, 28 czerwca 1956 roku, w trakcie antykomunistycznych rozruchów, na ulicach Poznania zginęło 57 osób. Wśród nich było 15 nastolatków. 13-letniemu Romkowi Strzałkowskiemu przyszło stać się symbolem tych najmłodszych ofiar poległych w Czarny Czwartek.”

Maciej Wudarski, zastępca prezydenta miasta

Uczestnicy uroczystości pojawili się również przy tablicy na ścianie Szpitala Miejskiego im. Raszei poświęconej Poznańskiemu Czerwcowi.