Kolejna edycja bezpłatnych szczepień poznańskiej młodzieży przeciw wirusowi HPV

Miasto Poznań zachęca do skorzystania z bezpłatnych szczepień dla nastolatków przeciw zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Wirus jest jednym z najczęściej spotykanych w Polsce i może prowadzić m.in. do nowotworów głowy, szyi i szyjki macicy. Bezpłatne szczepionki dostępne są zarówno dla chłopców jak i dziewczynek.

Wirus HPV kojarzony jest przede wszystkim z nowotworem szyjki macicy oraz jajnika, jednak może prowadzić również do nowotworów głowy i szyi, w tym jamy ustnej, gardła czy krtani. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez różnego rodzaju kontakty seksualne lub kontakt ze skórą osoby zakażonej. HPV przenosi się ze złuszczającymi się fragmentami nabłonka i naskórka. Szacuje się, że ok. 75-80% społeczeństwa miało w ciągu swojego życia kontakt z wirusem.

By zmniejszyć ryzyko zachorowań i powikłań, Miasto Poznań od lat prowadzi program bezpłatnych szczepień dla nastolatków. Zaleca się bowiem, by szczepionkę przyjąć jeszcze przed rozpoczęciem współżycia.

Co roku korzysta z niego około 2 tysięcy osób. Początkowo skierowany był jedynie to dziewcząt, jednak od 3 lat mogą w nim brać udział także chłopcy.

Aktualna edycja programu skierowana jest do osób urodzonych w 2006 roku, zamieszkujących na terenie Poznania. Istnieje możliwość przyjęcia szczepionki także przez starsze dzieci, urodzone w latach 2001-2005, pod warunkiem, że nie brały one wcześniej udziału w programie, są na stałe lub czasowo zameldowane w Poznaniu i przynajmniej jeden z rodziców bądź opiekunów rozlicza w Poznaniu podatek PIT.

Osoby z rocznika 2006 chcące przyjąć szczepionkę muszą posiadać podpisaną przez rodzica zgodę oraz stwierdzony przez lekarza brak przeciwwskazań dla szczepienia. Wykonać można je w dowolnej miejskiej placówce medycznej biorącej udział w programie. Ich starsi koledzy i koleżanki mogą się zaszczepić w ramach programu tylko w przychodni Spółki Edictum przy ul. Mickiewicza 31 w Poznaniu.

Wykaz placówek biorących udział w programie dostępny jest online, podobnie jak formularz zgody do podpisu dla rodzica.