Prokuratura podała wyjaśnienia złożone przez motorniczą, która śmiertelnie potrąciła dziecko na ul. Hetmańskiej

Prokuratura Rejonowa Poznań-Grunwald podała do wiadomości publicznej część wyjaśnień złożonych przez motorniczą, która w czerwcu 2019 roku prowadząc tramwaj potrąciła przebiegającego przez torowisko 8-letniego Jasia na skrzyżowaniu ul. Hetmańskiej i Dmowskiego. Kobieta oskarżona jest o spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

Do tragicznego wypadku doszło 5 czerwca 2019 roku w godzinach popołudniowych. Jak ustalono w toku śledztwa m.in. na podstawie zapisów monitoringu, 8-letni Jan D. wbiegł na przejście dla pieszych i torowisko na czerwonym świetle i został potrącony przez tramwaj prowadzony przez Annę M., która także wjechała na skrzyżowanie mając sygnał „czekaj” dla tramwajów. Chłopiec zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

Prokuratora skierowała do poznańskiego sądu akt oskarżenia wobec Anny M., która ma odpowiadać za spowodowanie wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Od początku śledczy informowali, że kobieta przyznała się do zarzucanego jej czynu i złożyła stosowne wyjaśnienia prosząc również o przesłuchanie świadków.

Do tej pory nie były znane szczegóły wyjaśnień złożonych przez 27-latkę. Teraz prokuratura w wydanym oświadczeniu wskazała, że Anna M. wyjaśniła, że nie widziała wbiegającego chłopca, ponieważ tramwaj jadący z naprzeciwka całkowicie zasłonił jej widoczność ulicy i przejścia dla pieszych. Wjechanie na skrzyżowanie na „czerwonym” świetle tłumaczyła dobrem pasażerów, ponieważ sygnał „czekaj” zapalił się w momencie, w którym do zatrzymania tramwaju konieczne byłoby wykonanie gwałtownego hamowania, co z kolei mogłoby przyczynić się np. do przewrócenia się osób znajdujących się w pojeździe.

W toku postępowania oskarżonej odebrano uprawnienia do kierowania tramwajami. Przed sądem kobieta będzie odpowiadać z wolnej strony – prokuratura nie dostrzegła przesłanek do zastosowania wobec niej środków zapobiegawczych w postaci aresztu.

Za zarzucany czyn motorniczej grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.