VI Noc Fortyfikacji w Poznaniu już w weekend

W weekend odbędzie się VI Noc Fortyfikacji, czyli wielkie święto dla wszystkich miłośników fortyfikacji i podziemi. To okazja by zwiedzić historyczne miejsca w wyjątkowych okolicznościach – po zapadnięciu zmroku. W Poznaniu przygotowano kilka nocnych atrakcji.

Już po raz szósty poznańskie budowle ochronne otworzą swe wrota dla zwiedzających w godzinach wieczorno-nocnych. Miejsca, które nawet w ciągu dnia wywołują emocje, po zapadnięciu zmroku nabierają dodatkowego klimatu. Fortyfikacje to przecież nie tylko same budynki, ale także mury obronne i tereny wokół.

Organizatorzy przygotowali wydarzenia zarówno w XIX-wiecznych fortach i schronach, jak i podziemiach zagospodarowanych w czasach Zimnej Wojny.

Najwcześniej będzie można rozpocząć przygodę w przeciwatomowym schronie dla Władz Miasta Poznania przy ul. Słupskiej. To budowla powstała w 1956 roku zaprojektowana jako stanowisko dla miejskich służb i władz w razie zagrożenia ataku bronią nuklearną. Co więcej, aż do początku lat 90. był przewidziany jako miejsce dowodzenia poznańską Obroną Cywilną, którą kierować miał prezydent Poznania. O istnieniu bunkra i jego tajemnicach poinformowano stosunkowo niedawno – odtajniono go dopiero w 2000 roku.  Dwanaście lat później został udostępniony do zwiedzania. Znajdują się w nim m.in. wewnętrzną centralę łączności, magazyn wyposażenia, niemal nienaruszony wystrój kompleksu stanowiska dowodzenia oraz pokoje mieszkalne dla dowództwa. Miejsce będzie można zwiedzać w sobotę, 25 stycznia, w godzinach 14:00-21:00.

Kolejną z atrakcji jest fort IVa, a dokładniej „Skansen forteczny Fort 4a: 1878-1945”. Dla odwiedzających przygotowano pozostałości XIX-wiecznego fortu, umocnienia z okresu przygotowania Twierdzy Poznań do obrony w okresie I wojny światowej, schron wybudowany w 1939 roku, a także umocnienia i mury zniszczone podczas walk w 1945 roku. Po zakończeniu II wojny światowej obiekt został częściowo wysadzony i rozebrany, jednak do dziś jest to jeden z najlepiej zachowanych fortów, który posiada współczesną funkcję i dozór.  Podczas Nocy Fortyfikacji, w sobotę,  godzinach 18:00-20:30 będzie można zwiedzać z przewodnikiem kazamaty i obwałowania Fortu 4a. Na zakończenie imprezy organizatorzy przewidzieli ognisko. Aby wziąć udział w zabawie należy dokonać rejestracji poprzez dokonanie wpłaty w wysokości 25 złotych, a następnie przesłanie zgłoszenia. Więcej informacji tutaj. Zgłoszenia przyjmowane są do piątku, 24 stycznia, do godziny 17:59.

Chętni mogą udać się także do Schronu przy ul. Babimojskiej, wybudowanego w 1904 roku, przebudowany w latach 60. XX wieku. Zwiedzanie z przewodnikiem będzie możliwe od godziny 20:00. Co godzinę (o pełnej godzinie), do północy wyruszać będzie kolejna grupa zwiedzających. Przewodnik opowie o historii i funkcji obiektu oraz ciekawostkach fortecznych. Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą latarek. Wstęp bezpłatny, bez rezerwacji miejsc.

W ramach Nocy Fortyfikacji przygotowano także „Fortress Night Adventure”, czyli zwiedzanie obiektów na północnym i południowym froncie Twierdzy Poznań. To atrakcja przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich. Podróż rozpocznie się o godzinie 21:00 w sobotę i potrwa do 1:00 w niedzielę. Impreza ma charakter wyprawy samochodowej, dlatego należy zorganizować sobie transport lub poinformować organizatora podczas zapisów, by można było znaleźć miejsce w innych pojazdach. Udział w imprezie związany jest z udzieleniem kilku odpowiedzi w ankiecie przez uczestnika i przekazaniem opłaty rejestracyjnej 50 zł. Zgłoszenia przyjmowane są do 24 stycznia, do godziny 17:59. Więcej informacji tutaj.

Ostatnią z atrakcji jest nocna wyprawa samochodowa szlakiem Zimnej Wojny i podpoznańskich fortyfikacji. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 23:30 w sobotę i potrwa do 3:30 w niedzielę. Atrakcja skierowana jest jedynie do osób pełnoletnich. Uczestnicy zwiedzą podziemia i obiekty z czasów Zimnej Wojny, które znajdują się w lasach w okolicach Poznania i na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Obowiązują zapisy przyjmowane do 24 stycznia do godziny 17:59. Liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji tutaj.