Czy nawilżacz powietrza jest potrzebny w biurze? Jak dbać o powietrze w miejscu pracy

Drapanie w gardle, uczucie suchej skóry, senność i osłabiona koncentracja to tylko niektóre z symptomów zbyt suchego powietrza w Twoim otoczeniu. Odpowiednia wilgotność ważna jest nie tylko w domu, ale również w miejscu pracy, gdzie spędzamy z reguły 1/3 naszego dnia. Czy wilgotność w biurach jest na optymalnym poziomie? Jak wpływa ona na komfort pracy? Czy nawilżacz powietrza do biura to dobra inwestycja?

Dlaczego wilgotność pomieszczeń ma znaczenie?

Wilgotność otoczenia ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Nie tylko kształtuje naszą wydajność, wpływając na koncentrację i poczucie senności, ale również odbija się na kondycji naszych dróg oddechowych i skóry. Zaczerwienione, piekące oczy, wysuszona skóra czy suche, łamliwe włosy to tylko niektóre z sygnałów, który powinny uzmysłowić nam możliwy problem z wilgotnością. Podobnie drapanie w gardle czy męczący kaszel, które mogą być oznaką wysuszonej śluzówki, wołającej o nieco nawilżenia. W przypadku, gdy wilgotność w pomieszczeniu przekracza zalecane normy, tworzy się środowisko sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni. Mogą one powodować choroby zatok czy dolegliwości dermatologiczne. 

Wilgotność względna pomieszczeń

Aby zrozumieć dokładniej co kryje się pod pojęciem wilgotności, warto przybliżyć pojęcie wilgotności względnej. Najprościej mówiąc oznacza ona, ile wody jest w pomieszczeniu w stosunku do tego, ile  może się jej „zmieścić”. Wilgotnością względną nazywa się więc stosunek rzeczywistej zawartości pary do maksymalnej. Dla przykładu, jeśli przyjmiemy, iż 1 m3 powietrza o temperaturze 20°C zawiera 8,8 g pary wodnej, a więc połowę ilości, która odpowiada stanowi nasycenia (17,6 g), jego wilgotność względna wynosić będzie 50%. Ta sama zawartość wody przy temperaturze 25°C będzie oznaczała spadek wilgotności względnej do około 35%. Z kolei przy niższej temperaturze (ok. 15°C, zaobserwujemy wzrost wilgotności względnej do 70%).

Zalecane normy wilgotności

Zgodnie z obowiązującą normą budowlaną PN-78/B-03421 poziom wilgotności powinien wynosić w budynku nie mniej niż 30%. Za optymalne warunki przyjmuje się, te w których wilgotność mieści się w przedziale do 40 do 60%. Tyle teorii, gdyż praktyka nierzadko pokazuje, iż wilgotność w pomieszczeniach spada poniżej 30%, w szczególności w trakcie trwania sezonu grzewczego.

Wilgotność powietrza w biurach

Suche powietrze bierze się nie tylko ze wzmożonej aktywności kaloryferów. Dużą ilość ciepła oddają również sprzęty elektroniczne używane na co dzień (monitory, komputery, drukarki czy niszczarki). Oczywiście nie bez znaczenia jest też ilość osób przebywających aktualnie w pomieszczeniu. Włączona latem klimatyzacja przynosi przyjemne ochłodzenie, jednak w połączeniu z niedoskonałą wentylacją może skutkować istotnym obniżeniem wilgotności. To z kolei będzie prowadziło do podrażnienia śluzówki w gardle, nieprzyjemnego uczucia drapania i większego ryzyka choroby górnych dróg oddechowych. Najgorzej sytuacja wygląda w biurach, w których nie można otworzyć okien, a naturalną wentylację zastąpiono klimatyzacją. Tam poziom nawilżenia spada nawet do 10%. Skoro nie można więc otworzyć okna, to jak zadbać o właściwą wilgotność?

Nawilżacze powietrza do biura

Rozwiązaniem może być nawilżacz powietrza. Odpowiednio dobrany i ustawiony, jest w stanie skutecznie poradzić sobie z problem zbyt suchego otoczenia. Pamiętajmy o tym, aby nie ustawiać nawilżacza zbyt blisko naszego ciała, jak i zbyt blisko sprzętu biurowego. W pierwszym przypadku intensywny strumień pary wodnej skierowany prosto na naszą skórę może powodować szybsze jej wysuszenie, w drugim zbyt intensywna praca może prowadzić do skraplania się pary wodnej na sprzęcie. Jak wybrać nawilżacz powietrza do biura- sprawdź jak wybrać nawilżacz powietrza na ranking-oczyszczaczy.pl

Wydajność – Podobnie jak w przypadku oczyszczaczy powietrza, wydajność nawilżacza przekłada się na powierzchnię, którą urządzenie jest w stanie nawilżyć. Najbardziej wydajne są z reguły urządzenia ewaporacyjne i ultradźwiękowe o wydajności przekraczającej nawet 500 ml/h, będące w stanie nawilżyć 60 m2. Jednocześnie można się czasem spotkać z opinią, iż lepiej nie kupować zbyt wydajnego urządzenia do zbyt małej powierzchni, gdyż doprowadzi do przewilżenia pomieszczenia. W tym celu wystarczy jednak higrostat, który zadba o właściwy poziom wilgotności.

Higrostat – funkcja to pozwala ustawić docelowy poziom nawilżenia w pomieszczeniu, np. 40, 50 czy 60%, sprawiając, iż urządzenie będzie tak regulować intensywność swojej pracy, żeby doprowadzić, a następnie utrzymać pożądaną wilgotność.

Cicha praca – o tym jak ważna jest cisza i odpowiednie warunki do pracy, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dlatego też większość nawilżaczy to urządzenia bardzo ciche, generujące około 25-50 dB w zależności od wybranego trybu pracy.

Wskaźnik braku wody – Wskaźnik ten zasygnalizuje nam potrzebę dolania wody, zapobiegając pracy urządzenie „na sucho”.

Jonizacja powietrza – dodatkową funkcją może być również jonizator powietrza. Nie jest on konieczny do utrzymania wilgotności, jednak pomaga zachować równowagę jonową, która zaburzana jest często w pomieszczeniach z elektroniką (a więc między innymi w biurach) Brak równowagi jonowej może z kolei objawiać się pogorszeniem koncentracji oraz sennością.

Cena – podstawowe modele nawilżaczy można nabyć za około 100 zł. Urządzenie o większej wydajności, wyposażone w higrostat kosztować będą kilkaset złotych. Warto jednak poświęcić tę kwotę, zważywszy na większą i bardziej wymagającą powierzchnię, jaką jest biuro.

Koszt eksploatacji – W zależności od typu nawilżacza, koszty eksploatacji mogą być inne. Dla przykładu, urządzenia parowe mogą generować sporo ilość prądu, potrzebną do ogrzania wody. Przykładem nawilżaczy parowych może być chociażby Stadler Form Fred. Z kolei nawilżacze ultradźwiękowe (Stadler Form Eva, Eldom NU5, Götze & Jensen: AH201KG) wymuszają niejako na użytkowniku korzystanie z wody  destylowanej, której koszt wynosi średnio ok. 2 zł za litr. W porównaniu z ceną bieżącej wody z kranu (ok. 0,37 zł/l) jest to duża różnica. Najbardziej ekonomicznymi i higienicznymi urządzeniami są nawilżacze ewaporacyjne, które za pomocą wentylatora i maty ewaporacyjnej, emitują przyjemną, chłodną mgiełkę.

Propozycje nawilżaczy do biura do 35 m²

1. Nawilżacz powietrza Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 4L

Nawilżacz powietrza Xiaomi na ranking-oczyszczaczy to wydajny nawilżacz, który według testów posiada wydajność 235 ml/h pozwalającą nawilżyć pomieszczenie o powierzchni 32 m². Nawilżacz dzięki obracającym się dyskom wyróżnia się cichą pracą (od 34 dB), pozostałe zalety to pojemny 4-litrowy zbiornik na wodę oraz możliwość uzupełnienia urządzenia przez górny wlot – nie trzeba ściągać górnej części nawilżacza, wystarczy wlać od góry wodę.

2.     Nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea

Nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea to propozycja polskiego producenta oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza. Ewaporacyjna Humea jest posiada deklarowaną wydajność na poziomie 300 ml/h, co podobnie jak w przypadku Philipsa, pozwala nawilżyć około 44 m2. Model ten posiada trochę mniejszy zbiornik na wodę, mieszczący 3 litry. Analogicznie znajdziemy tu higrostat i timer. Funkcją unikalną wśród nawilżaczy jest system osuszania filtra. Gdy w urządzeniu skończy się woda, wentylator będzie pracował jeszcze przez pewien czas, aby osuszyć filtr. Dzięki temu filtr będzie sucha i nie stworzy się środowisko sprzyjające rozwoju bakterii i wirusów.

3.     Nawilżacz powietrza Philips HU4803/01

Philips HU4803/01 na ranking-oczyszczaczy.pl to urządzenie o maksymalnej wydajności 300 ml/h, zasś według testów, nawilżacz ten osiągnął wydajność 235 ml/h, a to pozwala na zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu do max. 35 m². Zbiornik na wodę mieści 2 litry wody, nawilżacz wyposażony jest również w higrostat z możliwością ustawienia poziomu nawilżania na 40%, 50% i 60% oraz timer.

3.    Nawilżacz ultradźwiękowy Stadler Form Eva

Sporych rozmiarów nawilżacz ultradźwiękowy firmy Stadler Form kusi imponującą wydajnością (550 ml/h), pozwalającą śmiało korzystać z urządzenia na powierzchni ok. 80 m2. W urządzeniu znajdziemy również spory pojemnik na wodę, o pojemności aż 6,3 l. Do nawilżacza dołączany jest pilot, będący jednocześnie zewnętrznym czujnikiem wilgotności. Urządzenie wyposażone jest również w higrostat oraz dozownik zapachów.