Jak zadbać o dywan?

Pranie dywanów i wykładzin to czynność, którą należy wykonywać regularnie. Oprócz odkurzania i usuwania plam oraz zabrudzeń powstających na bieżąco, trzeba raz na miesiąc dokładnie wyczyścić każdy chodnik w mieszkaniu. Najgroźniejsze są bowiem te zanieczyszczenia, których nie widać, a których gromadzi się całkiem sporo.

Dbaj o dywan

Dywan to jeden z tych elementów wyposażenia wnętrz, na którym zbiera się najwięcej różnego rodzaju zabrudzeń. Domowa wykładzina to prawdziwe siedlisko roztoczy i grzybów. Można na niej znaleźć zwierzęcą sierść, ludzkie włosy, kurz, resztki jedzenia, zeschnięty naskórek. Części tych zanieczyszczeń nie widać na pierwszy rzut oka, co nie oznacza jednak, że nie szkodzą one ludzkiemu zdrowiu. Dokładne czyszczenie dywanu jest więc koniecznością. Tylko w ten sposób można z tej powierzchni usunąć niebezpieczne dla zdrowia pyły i bakterie. Zwykłe odkurzanie może tutaj nie wystarczyć.

Od czego zacząć czyszczenie dywanu?

Czyszczenie dywanu zazwyczaj nie stanowi szczególnego wyzwania. Inaczej jest tylko w przypadku chodników wykonanych z bardzo delikatnych włókien. Te lepiej oddać w ręce specjalistów. Natomiast tradycyjny dywan trzeba przede wszystkim dokładnie odkurzyć. Na stronie https://domwporzadku.pl można znaleźć porady, jak wybrać odpowiedni sprzęt sprzątający do czyszczenia wykładzin i domowej tapicerki. Dobór właściwej szczotki jest szczególnie istotny, jeśli w mieszkaniu są zwierzęta gubiące sierść. Przed przystąpieniem do porządków warto wymienić worek lub opróżnić pojemnik na kurz, aby urządzenie miało jak najlepszą moc zasysania zanieczyszczeń. 

Czy dywan można prać?

Dywan można prać na wiele różnych sposobów. W drogeriach można znaleźć gotowe płyny, ale lepszym rozwiązaniem są jednak specjalne pianki, ponieważ dzięki nim można uniknąć konieczności tarcia i żmudnego szorowania. Po nałożeniu specyfiku należy poczekać, aż on wyschnie i jeszcze raz odkurzyć dywan. Można sięgnąć również po domowe preparaty. Wystarczy zmieszać płatki mydlane i skrobię ziemniaczaną, rozetrzeć na powierzchni wykładziny, a następnie po kilkunastu minutach dokładnie ją odkurzyć. W podobny sposób można wykorzystać sodę oczyszczoną lub proszek do pieczenia. Płyn piorący można natomiast wykonać samodzielnie, mieszając szklankę octu, dwie szklanki wody i dwie łyżki soli.

Jak pozbyć się bakterii i roztoczy z dywanu?

Dobrym pomysłem na regularne odświeżanie dywanów, który nie może zastąpić ich prania, ale może je wspomóc, jest stosowanie gorącej pary, która zabija roztocza i grzyby. Dzięki nowoczesnym parownicom oraz generatorom pary posiadającym moduł ręczny jest to bardzo proste zadanie. Przy ich użyciu można nie tylko pozbyć się niebezpiecznych drobnoustrojów bytujących między włóknami dywanu, lecz także usunąć nieprzyjemne zapachy. Takie rozwiązanie nie zwalnia jednak z obowiązku regularnego odkurzania i prania wykładzin.