Startuje przebudowa rynku Łazarskiego

W najbliższych dniach rozpocznie się przebudowa rynku Łazarskiego. Generalny wykonawca, spółka Skanska, informuje mieszkańców o planowanym przebiegu prac. Z odnowionego rynku będzie można korzystać od jesieni 2021 roku.

Dołożymy wszelkich starań, aby przebudowa była jak najmniej uciążliwa. Jednocześnie prosimy o wyrozumiałość dla pracowników realizujących przebudowę

 pisze w informacji do osób mieszkających w okolicy rynku Łazarskiego Bartosz Banach, przedstawiciel wykonawcy firmy Skanska S.A.

Cały czas będzie można robić zakupy u osób handlujących obecnie na rynku Łazarskim. Zmieni się tylko lokalizacja targowiska. Pod koniec marca zostanie ono przeniesione na boisko Szkoły Muzycznej przy ul. Głogowskiej 90.

Targowisko w obecnym miejscu zakończy działalność 23 marca. Od tego dnia kupcy będą już mogli handlować w nowej lokalizacji. Teren targowiska tymczasowego zostanie w pełni przystosowany do potrzeb kupców i klientów. W wygodnej hali namiotowej pojawią się nowe stoły handlowe, sanitariaty (także dla osób z niepełnosprawnościami) oraz pawilony targowe dla kupców potrzebujących takiej infrastruktury.

Targowisko dostępne będzie z dwóch stron – bramą od ul. Głogowskiej i dodatkowo przystosowaną na potrzeby kupców bramą od ul. Kasprzaka – na wysokości przychodni.

Nowa organizacja ruchu

Od wtorku, 28 stycznia, wykonawca przystąpił do ustawiania znaków drogowych związanych z zakazem parkowania wokół skweru Kazimierza Nowaka. 4 lutego wygrodzona i zamknięta dla ruchu pojazdów zostanie południowo-zachodnia część rynku w obrębie Skweru Kazimierza Nowaka. Na tym terenie w pierwszej kolejności rozpoczną się roboty budowlane. Do tego czasu trzeba będzie usunąć wszystkie auta parkujące wokół skweru, żeby uniknąć ich odholowania. Na odcinku od ul. Głogowskiej do ul. Lodowej dopuszczony będzie jedynie dojazd do bramy wjazdowej dla mieszkańców i służb. Z ul. Dmowskiego i Małeckiego nie będzie możliwości przejazdu na wprost przez rynek. Z ul. Niegolewskich nie będzie możliwości skrętu w prawo w stronę ul. Głogowskiej – z wyjątkiem pojazdów mieszkańców i służb. Ze względu na ograniczone możliwości dojazdu z ul. Głogowskiej do ul. Łukaszewicza wskazano możliwość objazdu ulicami: Głogowską, Strusia, Małeckiego i Skwer Eki z Małeki. W całym objętym pracami rejonie utrzymany zostanie ruch pieszy i dojście do posesji.

Od 23 marca do 1 kwietnia w obszarze objętym inwestycją wprowadzana będzie nowa, tymczasowa organizacja ruchu. Do 1 kwietnia trzeba będzie usunąć samochody parkujące na całym rynku.

1 kwietnia nastąpi wygrodzenie terenu. Zostanie wprowadzony jednokierunkowy ruch samochodowy dookoła rynku z możliwością wjazdu tylko dla mieszkańców, dostaw do sklepów i służb (policja, pogotowie, straż). Przez cały czas trwania robót budowlanych zostanie zapewnione dojście piesze do kamienic usytuowanych wokół rynku.

O dalszych zmianach wykonawca inwestycji będzie informował z wyprzedzeniem.

Zakończenie przebudowy rynku Łazarskiego planowane jest na jesień 2021 roku. Powstanie tam nowoczesne oraz zadaszone targowisko, wymieniona zostanie nawierzchnia i część infrastruktury podziemnej, przybędzie drzew i zieleni niskiej. Pojawi się także przestrzeń na kawiarniane ogródki i organizację kameralnych wydarzeń oraz fontanna i miejsce zabaw dla dzieci. 

Więcej na temat przebudowy rynku Łazarskiego można przeczytać w tekście na poznan.pl