Dzieci wracają do miejskich przedszkoli i żłobków. Miasto prosi rodziców i opiekunów o współpracę w zakresie bezpieczeństwa

W poniedziałek poznańskie miejskie przedszkola i żłobki znów przyjmą pod swoją opiekę dzieci. Funkcjonowanie placówek mocno się zmieni z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zarówno maluchom jak i opiekunom i pracownikom. Miasto zapewnia, że dokłada wszelkich starań, by stworzyć bezpieczne warunki, jednak wiele zależy od postawy i odpowiedzialnego zachowania rodziców dzieci.

Miasto przez kilka tygodni od ogłoszenia przez rząd możliwości przywrócenia funkcjonowania żłobków i przedszkoli prowadziło działania mające na celu stworzenie bezpiecznych zarówno dla dzieci jak i dla pracowników warunków sprawowania opieki. W oparciu o wytyczne GIS i Ministerstwa Zdrowia, a także ekspertów i lekarzy, stworzono pakiet zasad funkcjonowania placówek.

Z uwagi na ograniczenie maksymalnej liczby dzieci w salach, z opieki w pierwszej kolejności będą mogły skorzystać maluchy tych rodziców, którzy ze względu na pracę nie mogą zająć się dziećmi w domu (poczynając od pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19). 

“Ważny apel do wszystkich rodziców: proszę nie posyłać dzieci do przedszkoli i szkół na siłę. Osoby, które mają możliwości, aby zostać w domu – powinny to zrobić. Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci oraz pracowników jednostek oświatowych jest najważniejsze. Tym bardziej, że zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8 lat ma zostać wydłużony aż do 14 czerwca”

Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty UMP

W czasie przygotowań Miasto rozesłało również ankiety do rodziców dzieci zapisanych do poznańskich miejskich placówek, by sprawdzić zainteresowanie opieką w placówce. W przedszkolach wynosi ono 21%, w żłobkach ok. 20%, a w przypadku dzieci z klast 1-3 jedynie 9%.

Otwarte zostaną jedynie te placówki, które w oparciu o deklaracje rodziców i możliwości organizacyjne będą mogły zapewnić bezpieczeństwo wszystkim chętnym dzieciom i pracownikom. Szczegółowe informacje można uzyskać w poszczególnych żłobkach, przedszkolach i szkołach. W przypadku tych ostatnich, dzieci z klas 1-3 będą mogły powrócić do szkół od czerwca.

Wyznaczenie standardów i reżimu sanitarnego w poszczególnych oddziałach to jednak nie wszystko. Miasto podkreśla, że rodzice odgrywają ogromną rolę w bezpiecznym powrocie dzieci do placówek i także od ich odpowiedzialności zależy, czy warunki będą odpowiednie.

Rodzice i opiekunowie dzieci muszą przestrzegać podstawowych zasad higieny i nauczyć tego samego dziecko. Malucha należy też przygotować na to, by nie zabierał do przedszkola własnych zabawek. Do placówek nie mogą być przyprowadzane dzieci, które posiadają jakiekolwiek objawy chorobowe.

Wydział Oświaty UMP przygotował specjalny poradnik dla rodziców, gdzie można znaleźć szczegółowe informacje. Poradnik dostępny jest online.

We wszystkich miejskich zespołach żłobków wprowadzone zostały specjalne, uwzględniające zagrożenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-Cov-2, szczegółowe procedury organizacji pracy, opieki nad dziećmi i zasady dotyczące funkcjonowania placówek. O nowych rozwiązaniach poinformowano wszystkich  rodziców i opiekunów dzieci zapisanych do żłobków miejskich.