Poznań będzie miał pomnik Przemysła II. MIasto wkrótce ogłosi konkurs

Za kilka dni Miasto Poznań ogłosi konkurs na projekt pomnika Przemysła II. Monument ma stanąć na Wzgórzu Przemysła. To kolejny element upamiętnienia władcy w Poznaniu i nawiązania do historii miasta, regionu i Polski.

Przemysł II w 1295 roku w Gnieźnie został koronowany na króla Polski, jednak zginął podczas nieudanej próby porwania kilka miesięcy później, na początku 1296 roku. Wpisał się jednak mocno w historię regionu, gdy był księciem poznańskim i wielkopolskim, o czym pamięta się do dziś. Przemysł II był ostatnim męskim przedstawicielem linii Piastów w Wielkopolsce.

W Poznaniu pamięć o tej ważnej postaci jest podkreślana w wielu aspektach. Jest patronem szkół, a w centrum miasta znajduje się Wzgórze Przemysła. W latach 2010-2013 wybudowano tam zamek królewski będący próbą rekonstrukcji zamku, w którym panował Przemysł II w czasach księstwa poznańskiego.

Od lat w Poznaniu istnieje także inicjatywa wybudowania pomnika dla władcy. W 2014 roku przedstawiono jego wstępny projekt. Król jest na nim przedstawiony na koniu (autorem jest artysta rzeźbiarz Robert Sobociński). Zgoda na wzniesienie pomników Przemysła I i Przemysła II została wydana już w 2001 roku.

W lutym 2020 roku Miasto podpisało list intencyjny z fundatorem monumentu upamiętniającego Przemysła II. Z kolei w połowie sierpnia podpisano także porozumienie o współpracy przy przeprowadzeniu konkursu na projekt. Ten ma zostać ogłoszony już za kilka dni – 30 września 2020 roku.

Gdzie ma stanąć pomnik? Naturalnym miejscem wskazanym przez urzędników i część osób zaangażowanych w budowę jest Wzgórze Przemysła, na terenie przed zamkiem królewskim. By było to możliwe, konieczne będzie wcześniejsze uchwalenie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.

Proces inwestycyjny zostanie przeprowadzony w 2021 roku przez fundatora lub wskazanego przez niego inwestora. Dopiero wówczas pomnik zostanie wzniesiony i dołączy do atrakcji na terenie miasta.