Straż miejska profilaktycznie przeciw cyberprzemocy

Cyberprzemoc jest zagadnieniem, które od lat omawiane jest nie tylko przez służby czy rodziców, ale także w szkole. Odpowiednie zrozumienie problemu pozwala na lepsze przekazywanie wiedzy na ten temat, a zarazem lepszą naukę tego, jak uniknąć niebezpieczeństwa, a także jak samemu nie popełnić błędów, które będą niosły za sobą konsekwencje prawne. Właśnie dlatego poznańscy nauczyciele często rozmawiają z profesjonalistami w tym zakresie, by przygotować się do tematu w odpowiedni sposób.

Cyberprzemoc jest jednym z głównych zagrożeń codziennego życia w państwach rozwiniętych. Choć nie zostawia fizycznych ran, to szkody, jakie może wyrządzić w psychice wpływają zarówno na dzieci jak i dorosłych. Ogromna siła Internetu i cyberprzemocy niejednokrotnie potrafi doprowadzić do tragedii.

Coraz więcej osób staje się także tymi, którzy stosują tę formę przemocy. Młodzież mająca stały dostęp do Internetu coraz częściej wykorzystuje to do obrażania, straszenia czy poniżania innych. Nie zawsze młodzi ludzi zdają sobie sprawę z konsekwencji takich działań – zarówno dla nich, jak i dla ofiary.

By lepiej poznać problem, a tym samym by lepiej móc wytłumaczyć problem uczniom, dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 69 zaprosiła strażników miejskich z Poznania do uczestnictwa w Radzie Pedagogicznej. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, odbyło się ono online.

Funkcjonariusze wyjaśnili nie tylko zagrożenia, z jakimi mogą spotkać się dzieci i młodzież w Internecie, ale także jakie konsekwencje prawne mogą wynikać ze stosowania cyberprzemocy czy innych nielegalnych działań przez nieletnich. Podkreślano, że nikt nie pozostaje anonimowy w sieci, a nawet jeden złośliwy komentarz może przynieść tragiczne skutki.

Strażnicy miejscy prowadzą podobne spotkania z kadrą nauczycielską, wychowawcami czy opiekunami od lat. Spotykają się także z uczniami szkół podstawowych i średnich. Być może wkrótce, z uwagi na sytuację epidemiologiczną, spotkania w formie online będą częściej praktykowane.