“Chata w śniegu” powróciła do poznańskiego Muzeum. Obraz był uznany za stratę wojenną

W Muzeum Sztuk Użytkowych, oddziale Muzeum Narodowego w Poznaniu odbyło się dziś uroczyste odsłonięcie obrazu “Chata w śniegu” autorstwa Michała Gorstkina – Wywiórskiego, który powrócił do Poznania po kilkudziesięciu latach. Dzieło było uznane za zaginione podczas II wojny światowej.

Obraz Michała Gorstkina-Wywiórskiego został podarowany do zbiorów Muzeum Wielkopolskiego przez ks. Szczęsnego Dettloffa oraz Władysława Marcinkowskiego, artystę rzeźbiarza.

Po raz pierwszy w księgach Muzeum został odnotowany 28 marca 1925 roku pod numerem 72 – to liczba będąca częścią numeru inwentarzowego Muzeum Wielkopolskiego, który został zachowany na odwrocie krosna. To jeden z elementów, który pozwolił na potwierdzenie pochodzenia obrazu.

W listopadzie 1939 roku Niemcy zabrali go do Żydowa pod Kaliszem, do niemieckiej jednostki wojskowej. Od tej pory ślad po nim zaginął na wiele lat i nie powrócił do Poznania, dlatego został uznany za jedną ze strat wojennych.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od lat prowadzi działania mające na celu odnalezienie zaginionych podczas wojen dzieł sztuki. W maju 2019 roku zauważono obraz Wywiórskiego na jednej z aukcji. Natychmiast podjęto działania przy współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Gdańsku i Prokuraturą Rejonową w Sopocie, w celu zabezpieczenia obiektu i zwrócenia go do Muzeum Narodowego w Poznaniu. Autentyczność dzieła oraz jego przynależności do poznańskiej jednostki potwierdzili eksperci z  Muzeum Narodowego zarówno w Gdańsku jak i Poznaniu.

Dziś, 6 października, w obecności wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina, Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprezentowało obraz po raz pierwszy od lat na poznańskiej ziemi.

Dzieło będzie prezentowane w Galerii Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu. Dla publiczności będzie dostępny od 13 października.