Żółta strefa – jak wpływa na zasady w komunikacji zbiorowej

Od jutra w całej Polsce obowiązywać będą zasady związane z tzw. żółtą strefą w związku ze wzrostem liczby osób zakażonych koronawirusem. Obostrzenia związane ze strefą żółtą dotyczą również komunikacji zbiorowej. Co czeka pasażerów ZTM Poznań?

Wprowadzenie żółtej strefy dla pasażerów transportu zbiorowego oznacza dodatkowe obostrzenia. Konieczność zasłaniania nosa i ust będzie bezwzględnie obowiązywać nie tylko w pojazdach komunikacji, ale także na przystankach i innych przestrzeniach publicznych (np. węzłach przesiadkowych i dworcach) – również na tych, gdzie można zachować ok. 2-metrowy dystans społeczny.

W pojazdach ZTM Poznań może być zajętych jedynie 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących – przy pozostawieniu połowy miejsc siedzących wolnych. Obowiązuje zasada zajmowania co drugiego miejsca siedzącego.

ZTM zapewnia, że wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej są codziennie dezynfekowane. Dodatkowo, w przypadku podejrzenia lub informacji, że danym autobusem lub tramwajem podróżowała osoba zakażona, pojazd jest kierowany do zajezdni i tam dodatkowo dezynfekowany.

MPK Poznań wyposażyło wszystkie swoje tramwaje i autobusy w dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk dla pasażerów. Urządzenia są bezdotykowe – wystarczy podłożyć pod nie ręce, a czujka uruchomi spryskiwacz z płynem.

Jednocześnie, ZTM informuje, że Punkty Obsługi Klientów i Biura Obsługi Klienta są otwarte i prowadzą obsługę bezpośrednią. Czynnych jest 9 Punktów Obsługi Klienta oraz BOK pod Rondem Kaponiera. Zarząd apeluje jednak, by jak najwięcej spraw załatwiać online.