Poznań inwestuje w zęby młodych poznaniaków

Ponad 7 tysięcy dzieci rocznie będzie mogło skorzystać z nowego programu profilaktyki stomatologicznej w Poznaniu. Miejscy radni zgodzili się na opłacenie z budżetu miejskiego badań dentystycznych, lakowania zębów i spotkań edukacyjnych.

Program na na celu zmniejszenie liczby dzieci zmagających się z problemem próchnicy, a także promowanie regularnych wizyt i badań stomatologicznych. Skierowany jest do dzieci w wieku 7-11 lat, których co najmniej jeden rodzic lub prawny opiekun rozlicza PIT w Poznaniu. Szacuje się, że rocznie to około 7,4 tysiąca dzieci.

Młodzi poznaniacy będą mogli skorzystać z bezpłatnego przeglądu zębów, podczas którego określany będzie m.in. wskaźnik intensywności próchnicy. Lekarz lub asystentka wyjaśnią także zasady prawidłowej higieny jamy ustnej.

W razie konieczności, dentysta wykona również lakowanie zębów, czyli zabezpieczenie bruzd pierwszych stałych zębów trzonowych, co zapewni szkliwu większą odporność na próchnicę.

W ramach programu realizowane będą również działania edukacyjne, które skierowane będą zarówno do dzieci jak i ich opiekunów i rodziców.  W ramach 45-minutowych spotkań ze stomatologami lub higienistkami stomatologicznymi, które będą organizowane w ramach zajęć lekcyjnych, dowiedzą się m.in. dlaczego dbanie o zęby od najmłodszych lat jest tak ważne i w jaki sposób robić to prawidłowo. Poziom przekazywanej wiedzy będzie dostosowany do wieku dzieci.

Podmiot leczniczy, który ma realizować świadczenia zostanie wyłoniony w konkursie ofert organizowanym przez Miasto Poznań.

Zgodę na realizację programu wyrazili podczas wtorkowej sesji Rady Miasta poznańscy radni. Koszt programu wyniesie 900 tysięcy złotych i będzie pokryty z budżetu miasta.