Czerniak co roku dotyka prawie 4 tysięcy osób. Czy poznańska młodzież będzie się o nim uczyła w szkołach?

Czy Poznań przystąpi do Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka, który prowadzony jest w szkołach? Plany omówiono podczas posiedzenia Komisji Oświaty i Wychowania.

 

Co roku w Polsce wykrywanych jest ok. 3,7 tysięcy zachorowań na czerniaka. Niestety, często wykrywany jest zbyt późno, a średni czas przeżycia po diagnozie przerzutów wynosi 12 miesięcy. Tymczasem szybkie wykrycie zmian pozwala na wyleczenie nawet 97% przypadków.

Ogólnopolski Program Profilaktyki Czerniaka skierowany jest do młodzieży i młodych dorosłych, którzy najczęściej podejmują działania zwiększające ryzyko pojawienia się choroby. Dotyczy to długotrwałego przebywania na słońcu i opalania się, szczególnie bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Program przewiduje przekazywanie uczniom szkół podstawowych i średnich podstawowych informacji na temat czerniaka w ramach jednej godziny lekcyjnej. Działania są bezpłatne, a samorząd musi powołać lokalnego koordynatora szkoleń.

Do tej pory Poznań nie przystąpił do programu, a możliwy udział omawiano podczas czwartkowego posiedzenia Komisji Oświaty i Wychowania. Dyrektor Wydziału Oświaty, do którego zwrócił się przewodniczący Komisji stwierdził jednak, że sprawa powinna trafić do innego wydziału. Zdaniem Przemysława Foligowskiego, to kwestia leżąca w kompetencjach Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. Zapowiedział, że spotka się z dyrektorem tej jednostki w najbliższym czasie.