“P*****eni amatorzy” – wykładowca w wulgarny sposób o lekarzach szpitala HCP. Uczelnia przeprasza

Na co dzień, od 20 lat wykładowca Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, przez kilka lat także pracownik UAM, od 2014 roku członek OZZ Inicjatywa Pracownicza walczący o prawa pracownicze. Ten sam człowiek w wulgarny sposób wypowiedział się na temat pracowników szpitala HCP w Poznaniu, nazywając ich „p……i amatorami”, których chciałby „zaje…ć”. Lekarze nie kryją oburzenia, a uczelnia wydała oświadczenie.

Do naszej redakcji zgłosiła się jedna z osób pracujących na co dzień w szpitalu HCP w Poznaniu. Jest członkiem tzw. białego personelu, który skupia się na ratowaniu życia i zdrowia pacjentów, a od kilku miesięcy, toczy – nie zawsze równą – walkę z koronawirusem i wywoływaną przez niego chorobą COVID-19.
 
Jak wskazała w mailu, personel medyczny wielokrotnie spotyka się z krytyką i niemiłymi słowami ze strony części poznaniaków, którzy nie mają najlepszej opinii o tym szpitalu. W ostatnim czasie jednak, krzywdzące słowa bolą wyjątkowo, ponieważ każdy pracownik niemal codziennie zmaga się z sytuacją, która jest dla społeczeństwa nowa – pandemia groźnego wirusa, który na całym świecie zabił już ponad 1,2 mln ludzi, z czego w Polsce ponad 7 tysięcy osób.
 
Jedną z osób, które w ostatnim czasie pozwoliły sobie na krytykę personelu szpitala HCP był dr hab. Rafał Jakubowicz, profesor i wykładowca Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. O ile prawa do krytyki nikt mu odebrać nie chce, to sposób przedstawienia swojej opinii budzi niesmak.
 
Na swoim profilu Facebook, w publicznym poście zamieszczonym 16 września 2020 roku udostępnił on artykuł dotyczący liczby zakażonych osób w szpitalu. Dodał do niego swój komentarz, którego język i poziom kultury pozostawia wiele do życzenia:
(wulgaryzmy zostały ocenzurowane przed redakcję)
 
 
Osoba, która skontaktowała się z naszą redakcją przyznała, że takie słowa, szczególnie w tym szczególnie trudnym dla służby zdrowia czasie oburzają pracowników białego personelu. To jednak nie koniec, ponieważ w komentarzach pod tym samym postem, dodał także kolejne, budzące wiele kontrowersji słowa:
 
(wulgaryzmy zostały ocenzurowane przed redakcję)
 
 
Rafał Jakubowicz jest nie tylko wykładowcą akademickim, ale także przewodniczącym Międzyzakładowej Komisji OPZZ Inicjatywa Pracownicza w Teatrze Ósmego Dnia.
 

Brak mi słów jak człowiek wykształcony, przewodniczący związku zawodowego może mieć w sobie tyle nienawiści i agresji do drugiego człowieka.

Pracownik białego personelu szpitala HCP w Poznaniu


 
O ile każdy ma prawo do wyrażania swoich opinii, to język i sposób przedstawienia tej, którą podzielił się w publicznym poście dr hab. Jakubowicz budzi niesmak. Z uwagi na fakt, że jego wpis jest ogólnodostępny, skontaktowaliśmy się z rzecznikiem prasowym Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu przedstawiając sytuację i prosząc o komentarz w sprawie wypowiedzi wykładowcy kształcącego kolejne pokolenia.
 
Już w czasie pierwszej fali epidemii pisaliśmy m.in. o zaangażowaniu uczelni – pracowników i studentów – w pomoc poznańskim szpitalom i personelowi medycznemu oraz wolontariuszom walczącym z zagrożeniem epidemiologicznym. W kwietniu, w Atrium Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu powstało centrum dystrybucyjne dla środków ochrony indywidualnej, które były przekazywane placówkom medycznym, ratowniczym i opiekuńczym (więcej na ten temat tutaj). Tym bardziej, tak wulgarne i ostre słowa ze strony pracownika uczelni w kierunku personelu HCP, jednej z placówek, w której leczeni są pacjenci z COVID-19 wydają się jeszcze bardziej kontrowersyjne.
 
Uzyskaliśmy oświadczenie rektora, prof. dra. hab. Wojciecha Hory, który wpis dra. hab. Jakubowicza nazywa „urągającym wszelkiej przyzwoitości”.
 

Z ubolewaniem przyjęliśmy wiadomość o urągającym wszelkiej przyzwoitości wpisie, który został zamieszczony przez naszego pracownika dra. hab. Rafała Jakubowicza na portalu społecznościowym Facebook a który dotyczy pracowników medycznych Szpitala im. Jana Pawła II w Poznaniu. Tego typu zachowanie nijak, nie licuje z postawą nauczyciela akademickiego.

Prof. dr hab. Wojciech Hora, Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu


 
W oświadczeniu podkreślono, że wpis został umieszczony na prywatnym profilu wykładowcy i jest to jego osobisty pogląd, który nie może być utożsamiany z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu.
 
Rektor podkreślił także heroizm, jakim wykazują się w pracy pracownicy medyczni, za który należy im się podziw i uznanie, a także „szeroko pojęte wsparcie”.
 

Jako Uczelnia odbieramy ten wpis dra. hab. Rafała Jakubowicza jako niedopuszczalny i godzący w dobre imię Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Prof. dr hab. Wojciech Hora, Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu


 
W oświadczeniu rektor przeprosił także osoby dotknięte wpisem wykładowcy.
 

Wszystkie osoby, które czują się dotknięte zaistniałą sytuacją bardzo przepraszamy. Wszystkich pracowników medycznych w szczególności Szpitala Jana Pawła II w Poznaniu proszę o przyjęcie gorących wyrazów szacunku i uznania dla ich ciężkiej pracy.

W imieniu całej społeczności akademickiej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Prof. dr hab. Wojciech Hora, Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu