Mniej przypadków zakłócania porządku publicznego, więcej dbałości o drugiego człowieka. Podsumowanie zgłoszeń do straży miejskiej

Poznaniacy często zgłaszają straży miejskiej sprawy, które negatywnie wpływają na bezpieczeństwo i komfort życia zarówno ich, jak i innych ludzi i zwierząt. Tylko w ubiegłym tygodniu zgłoszono 1256 spraw. Najczęściej korzystano z możliwości przekazania zgłoszenia drogą telefoniczną. Co ciekawe, coraz rzadziej dochodzi do zakłócania porządku publicznego.

Jak informuje straż miejska, od 30 listopada do 6 grudnia służba dyżurna przyjęła 1256 zgłoszeń od mieszkańców. Najczęściej korzystano z możliwości telefonicznego zgłoszenia sprawy – w ten sposób wpłynęło 686 próśb o interwencję.

Najczęściej uciążliwości stanowiły nieprawidłowo zaparkowane samochody. W ubiegłym tygodniu mieszkańcy zgłosili aż 799 takich przypadków. Interweniujący strażnicy założyli 247 blokad na koła samochodów. Pozostali zostali ukarani na miejscu, otrzymali wezwania do stawienia się w siedzibie SM lub – w przypadku stworzenia niebezpieczeństwa w ruchu drogowym lub zakłócenia płynności ruchu, pojazdy zostały odholowane na parkingi strzeżone.

Podobnie jak w ubiegłych latach w okresie grzewczym, rośnie liczba zgłaszanych spraw dotyczących ochrony środowiska. To już nie tylko kwestie zanieczyszczania terenu wyrzuconymi odpadami, ale również zanieczyszczanie powietrza poprzez palenie nieodpowiednich materiałów w piecach i kominach. W ubiegłym tygodniu mieszkańcy zgłosili łącznie 145 problemów związanych ze środowiskiem.

Interweniowano także wobec zwierząt – Eko Patrol był wzywany 96 razy. Najczęściej interwencje dotyczą bezpańskich psów i dzików w terenie zabudowanym. Często zdarzają się także interwencje polegające na udzieleniu pomocy ptakom.

Mieszkańcy troszczą się również o zdrowie i życie drugiego człowieka. Przez siedem dni zgłosili 95 przypadków zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. Najczęściej dotyczyło to osób bezdomnych, dla których okres jesienno-zimowy i spadek temperatury powietrza są najcięższym czasem w roku.

Wraz ze spadkiem temperatur spada również liczba przypadków zakłócania porządku publicznego – mieszkańcy 37 razy prosili o interwencję. Mniejsze liczby niż w okresie wiosenno-letnim mają związek z chłodniejszymi wieczorami i mniejszą liczbą osób bawiących się wieczorami na powietrzu.