W poniedziałek rusza nowy sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego

Dodatkowe strefy wypożyczeń i więcej rowerów bezstacyjnych dostępnych ma być w ramach 10. sezonu Poznańskiego Roweru Miejskiego (PRM). Z miejskich jednośladów będzie można korzystać od poniedziałku.

W tym sezonie będzie działać 113 stacji roweru miejskiego z blisko 1 tys. rowerów wypożyczanych i zwracanych w stacjach PRM, dostępnych będzie też ok. 750 rowerów 4G, które wypożycza się i zwraca w wyznaczonych strefach a nie w stojakach na stacjach.

 

76 rowerów będzie wyposażonych w foteliki służące do przewozu dzieci. W wyznaczonych strefach czekać będzie ponadto 30 rowerów elektrycznych 4G. Dodatkowo w okolicach Malta Ski, Term Maltańskich i Ronda Śródka działać będą trzy stacje z rowerkami miejskimi dla dzieci.

 

“Po raz kolejny rozbudujemy system rowerów bezstacyjnych, który jest znacznie bardziej elastyczny i przyjazny dla użytkowników, ma dużo większe perspektywy dalszego rozwoju. Dlatego w trakcie zbliżającego się sezonu przybędzie 7 stref i 87 rowerów 4G” – podał dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu Jan Gosiewski.

 

Po rozbudowie do dyspozycji użytkowników będzie łącznie 179 stref zwrotu rowerów.

 

Poznański magistrat podał, że od tego sezonu rower miejski, jako ważny element miejskiego systemu przemieszczania się, zostanie bardziej związany z klasycznym transportem miejskim. Posiadacze Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej (PEKA) z ważnym biletem okresowym będą mogli korzystać z bezpłatnych 30 minut podróży PRM, aby wygodnie przesiadać się z roweru na autobus lub tramwaj.

 

Użytkownicy, którzy nie będą posiadać biletu okresowego, za pierwsze 30 minut wypożyczenia zapłacą symboliczną złotówkę. W poprzednich latach bezpłatny okres korzystania z PRM był dostępny dla wszystkich użytkowników.

 

“Chcemy w dużo większym zakresie zachęcić do łączenia podróży. Zależy nam na popularyzacji dojeżdżania w ekologiczny i zdrowy sposób do przystanku i kontunuowania podróży autobusem czy tramwajem na liniach ZTM. Tym bardziej, że karta PEKA z biletem okresowym daje użytkownikom rowerów miejskich największe przywileje i promocje” – podkreślił Gosiewski.

 

Do bezpłatnego pierwszego przejazdu 30 minut uprawniają wszystkie bilety okresowe, ważne w momencie wypożyczenia przez okres powyżej 14 dni. 

 

autor: Rafał Pogrzebny