Poznań podsumowuje rok pandemii. Wirusem Sars-CoV-2 zaraziło się ponad 36 tysięcy mieszkańców

Dokładnie rok temu potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Poznaniu. Od tego czasu zachorowało ponad 36 tysięcy mieszkańców stolicy Wielkopolski. Miasto Poznań postanowiło podsumować rok pandemii.

 

Pandemia koronawirusa zmieniła życie wszystkich – zarówno dzieci jak i dorosłych. To zmiany w stylu życia, pracy, szkole, przyzwyczajeniach czy życiu towarzyskich. Przez ostatnich 12 miesięcy temat zdrowia i dbania o higienę był poruszany zdecydowanie częściej niż we wcześniejszych latach. Na razie, choć większość osób przyzwyczaiła się do „nowej rzeczywistości”, to trudno mówić o „powrocie do normalności”. Epidemia w Polsce weszła w III falę, co oznacza wzrost liczby zakażeń oraz hospitalizacji chorych.

Od 9 marca 2020 roku, czyli od dnia pierwszego potwierdzenia zakażenia w Poznaniu, na COVID-19 zachorowało 36 210 mieszkańców. Aż 909 z nich zmarło.

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu stał się szpitalem jednoimiennym, w całości poświęconym walce z Sars-CoV-2. Początkowo była to jedyna placówka w regionie zajmująca się hospitalizacją chorych na COVID-19. To właśnie tam 9 marca trafiła pierwsza pacjentka.

Już dzień później, 10 marca, poznańskie władze zarekomendowały profilaktyczne zamknięcie placówek edukacyjnych w mieście. W praktyce oznaczało to zamknięcie zdecydowanej większości szkół i przedszkoli. Zaledwie kilka dni później taką samą decyzję podjęły polskie władze, a uczniowie i przedszkolaki w całej Polsce zaczęły naukę w domu.

Także 10 marca Miasto przekazało szpitalowi miejskiemu 500 tysięcy złotych dotacji – pierwszą w ramach walki z COVID-19. Dzięki temu placówka mogła m.in. kupić specjalistyczny sprzęt pozwalający na szybkie uzyskanie wyników testów na obecność Sars-CoV-2.

Z kolei 13 marca Miasto zdecydowało się na wprowadzenie zmian profilaktycznych i ograniczeń w zakresie transportu publicznego i obsłudze klienta w punktach ZTM Poznań. Tego samego dnia uruchomiono usługę „Zakupy dla seniorów”, skierowana do najstarszych mieszkańców Poznania, by ograniczyć ryzyko zakażenia przez seniorów, którzy są jedną z grup najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby i powikłań po zakażeniu.

Ograniczono obsługę w miejskich urzędach, stawiając przede wszystkim na kontakt telefoniczny i mailowy.

Od 16 marca, kiedy to szpital im. Strusia oficjalnie stał się szpitalem zakaźnym, a pozostali pacjenci zostali wypisani do domów lub przeniesieni do innych placówek, do szpitala zgłosiło się 20 109 osób, w tym 7090 było hospitalizowanych. Spośród tej ostatniej grupy u 5532 potwierdzono zakażenie Sars-CoV-2. Pozostali, którzy przebywali w szpitalu z podejrzeniem zakażenia, po uzyskaniu negatywnego wyniku testu, byli wypisywani lub przenoszeni do innych placówek.

Od początku pandemii w Poznaniu wykonano testy u 27436 osób, w tym najwięcej, bo aż 26637 próbek trafiło do szpitalnego laboratorium.

Z uwagi na duże zainteresowanie udzieleniem pomocy szpitalowi, Miasto zdecydowało się na koordynację spływających darów dla placówki oraz udostępnienie numeru konta szpitala, Środki finansowe nadal można przekazywać na konto: 58 1020 4027 0000 1302 1411 5358.

Miasto uruchomiło także szereg działań i pakietów pomocowych dla lokalnych przedsiębiorców. Wśród nich były m.in. stworzenie listy lokali i punktów gastronomicznych oferujących dania na wynos, obniżenie czynszu w lokalach usługowych ZKZL, ulgi dla dzierżawców miejskich gruntów, ulgi przy odbiorze odpadów, zwolnienie z opłat, wydłużenie terminów opłat czy też bezpłatna pomoc prawna.

W ciągu roku, przy ogromnym zaangażowaniu samych mieszkańców, przeprowadzono akcję „Maseczka Seniorr”, ale także Telefon Serdeczności czy Bezpieczne Miejsce. Zaproponowano także teren MTP jako miejsce stworzenia szpitala tymczasowego.

Miasto zakupiło także sprzęt komputerowy do nauki zdalnej dla uczniów.

W 2021 roku Miasto zamierza kontynuować pomoc zarówno dla placówek zdrowia jak i punktów szczepień, ale także dla przedsiębiorców oraz sektora edukacji w zakresie nauczania hybrydowego i zdalnego.