Najcenniejsze zbiory Biblioteki Raczyńskich już po konserwacji i digitalizacji

Zakończono konserwację i digitalizację najcenniejszych zasobów Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Wartość wszystkich dzieł objętych działaniami to ponad 6,5 mln złotych.

 

Konserwacja i digitalizacja zbiorów Biblioteki Raczyńskich prowadzona jest w ramach projektu “Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja i digitalizacja cennych zasobów bibliotecznych”, który jest dofinansowywany z funduszy unijnych.

Wartość projektu, który obejmuje również m.in. modernizacja starego gmachu Biblioteki, wynosi aż ponad 21 mln złotych, z czego 14 mln pochodzi z unijnego dofinansowania. Konserwacja wszystkich atlasów kosztowała prawie 2,5 mln zł brutto.

Działania mają na celu ochronę i zachowanie dziedzictwa kulturowego, a także poprawę dostępności do dóbr kultury.

Do prac konserwacyjnych wytypowano te najcenniejsze, a zarazem najbardziej narażone na postęp destrukcji atlasy, które pochodzą ze zbiorów kartograficznych Biblioteki. Łącznie do projektu zakwalifikowano 23 tytuły w 32 tomach. Ich szacunkowa wartość to ponad 6,5 mln złotych. Pojedyncze, najbardziej cenne dzieła warte są ponad 400 tysięcy złotych.

Łącznie zeskanowano ponad 7,5 tysiąca stron.

Prace konserwatorskie trwały niemal 2 lata. Wykonywane były przez kilka pracowni.

Wśród dzieł są unikaty na skalę światową, które dzięki konserwacji mają szansę na przetrwanie kolejnych stuleci. Atlasy są chronione, zamknięte w sejfach, przy odpowiedniej wilgotności oraz w temperaturze 16 stopni Celsjusza.

Do tej pory dostęp do dzieł mieli jedynie badacze. Dzięki digitalizacji, będą dostępne dla większej grupy odbiorców.