Poznań rozpoczyna tegoroczną akcję sprzątania świata

Wczoraj, 22 kwietnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Ziemi. Co roku z tej okazji wiele miast i wsi organizuje akcje związane z wiosennymi porządkami przestrzeni danej miejscowości. Podobnie jak w ubiegłych latach, Miasto Poznań wraz ze Związkiem Międzygminnym GOAP wspiera poznaniaków, którzy decydują się posprzątać swoje okolice.

 

Międzynarodowy Dzień Ziemi został ustanowiony w 1970 roku, a jego celem jest promowanie proekologicznych postaw społecznych i budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię poprzez poszerzanie świadomości społeczeństwa w tym zakresie. Poznaniacy biorą czynny udział w akcji od 24 lat.

Akcja sprzątania świata, czy też wiosennych porządków w okolicy potrwa od dziś do niedzieli. Grupy wolontariuszy będą sprzątać w poszczególnych częściach miasta, zbierając śmieci zwykle wyrzucone na pobocza czy tereny zielone. Do akcji przystąpią mieszkańcy, rady osiedli, grupy sąsiedzkie czy firmy.

W tym roku we wspólnym sprzątaniu nie będą brać udziału placówki oświatowe. Zgłoszenia nie były od nich przyjmowane z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju. Wydział Gospodarki Komunalnej przygotował dla przedszkoli i szkół specjalne wyzwanie polegające na przygotowaniu scenariusza lekcyjnego z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Do zadania przystąpiło 28 placówek, a wszystkie pomysły zostaną nagrodzone upominkami.

Podobnie jak w poprzednich latach, Miasto Poznań wyposażyło uczestników w przezroczyste worki przygotowane specjalnie na akcję, rękawice oraz maseczki jednorazowe. Zebrane w czasie działań odpady zostaną zabrane przez ZM GOAP.

Pełna lista grup oraz sprzątanych rejonów dostępna jest na wortalu Gospodarki Komunalnej.

Organizatorzy akcji przypominają najważniejsze zasady, obowiązujące co roku, wraz z dodatkowymi, wynikającymi z sytuacji epidemiologicznej w kraju.

– podczas zbierania odpadów należy nosić rękawice (organizator zapewnia jednorazowe rękawice winylowe, ze względów bezpieczeństwa i higieny oraz zwiększenia komfortu warto jednak zabezpieczyć się w grubsze rękawice, dostępne w sklepach budowlanych i ogrodniczych)

– w czasie sprzątania należy zachowywać dystans oraz unikać zgromadzeń

– zaleca się sprzątanie indywidualne lub w towarzystwie najbliższych członków rodziny, z którymi przebywamy na co dzień

– podczas akcji należy pamiętać o obowiązku przestrzegania aktualnych obostrzeń, związanych z sytuacją epidemiczną SARS-CoV-2