Odsłonięto pamiątkową tablicę w miejscu pierwszego stadionu Warty Poznań

Na budynku przy ul. Rolnej 31 odsłonięto tablicę upamiętniającą dawny stadion Warty Poznań, który przez ponad 50 lat stał w tym miejscu. Uroczystość odbyła się w 95. rocznicę pierwszego meczu piłkarskiej reprezentacji Polski w Poznaniu.

Choć część poznaniaków o tym nie wie lub zapomniało, to przez wiele lat stadion Warty Poznań znajdował się przy ul. Rolnej. Od 1921 roku do drugiej połowy lat 70. to właśnie tam rozgrywano zawody sportowe poznańskiego klubu oraz mecze reprezentacyjne. To miejsce kultowe zarówno dla piłkarzy jak i kibiców Warty, z którym wspomnienia wiążą również pozostali mieszkańcy Poznania.

Obecnie w miejscu dawnego stadionu z charakterystyczną drewnianą trybuną stoją bloki mieszkalne i parking.

Klub od dłuższego czasu stara się przypominać mieszkańcom miejsca i historie związane z Wartą, dlatego też podjęto działania mające na celu upamiętnienie także dawnego stadionu. Dzięki temu mieszkańcy Wildy mogą przypomnieć sobie dawny wygląd okolicy, a młodsi dowiedzieć się czegoś o historii.

Tablicę zawieszono na ścianie budynku przy ul. Rolnej 31, dzięki współpracy m.in. z przedstawicielami Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Rolna. Uroczyste odsłonięcie odbyło się w niedzielę, 8 sierpnia. Data nie jest przypadkowa – dokładnie 95 lat temu piłkarska reprezentacja Polski zmierzyła się w Poznaniu z reprezentacją Finlandii, rozbijając ją aż 7:1. Trzy gole zdobył wówczas napastnik poznańskiej Warty, Wawrzyniec Staliński.

Na tablicy znalazło się także kilka informacji związanych ze stadionem i historią klubu. Wymieniono m.in. dwukrotne Mistrzostwo Polski wywalczone przez „Zielonych”, pierwszą w Polsce transmisję radiową meczu piłkarskiego w 1929 roku, kiedy to Warta Poznań grała z PSV Eindhoven wygrywając 5:2. Wskazano także rekord świata w pchnięciu kulą, który w 1927 roku ustanowiła przy Rolnej Halina Konopacka oraz instalację zegara marki Omega za zwycięstwo Warty w konkursie na najpopularniejszy klub w kraju.

W uroczystym odsłonięciu tablicy udział wzięli m.in. byli zawodnicy Warty, którzy grali na pierwszym stadionie „Zielonych” przy ul. Rolnej. Część poznaniaków z sentymentem wspomina czasy, w których to właśnie tam znajdowała się arena zawodów sportowych.