Poznań nie będzie już zarządzał ośrodkiem szkolno-wychowawczym dla dzieci niesłyszących

Od lat Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących im. Sikorskiego w Poznaniu kształci i pomaga dzieciom i młodzieży nie tylko ze stolicy Wielkopolski, ale i całego regionu. Do tej pory, nadzór nad nią, jako placówką w mieście sprawowało Miasto Poznań. Dzięki zawartemu porozumieniu, od września będzie nią zarządzać Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Pozwoli to na lepszą organizację oraz finansowanie ośrodka.

 

Ośrodek nie jest „zwykłą szkołą”. To placówka świadcząca opiekę całodobową, skupiając się nie tylko na nauce, ale także zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych. Przygotowuje wychowanków do samodzielnego życia społecznego oraz integracji ze środowiskiem.

W ramach ośrodka działa przedszkole, szkoła podstawowa, branżowa szkoła specjalna I stopnia, liceum ogólnokształcące, technikum specjalne, szkoła policealna dla młodzieży, specjalna szkoła przysposabiająca do pracy oraz internat.

Wśród wychowanków są zarówno ci z Poznania, jak i z innych zakątków regionu, jednak do tej pory pieczę nad nim sprawowało MIasto Poznań.

Już w 2018 roku pojawił się pomysł, by wzorem innych województw, zarządzanie placówką przekazać samorządowi województwa. Wskazywano na kwestie organizacji i finansowania ośrodka spoczywających na Poznaniu, podczas gdy większość wychowanków to mieszkańcy innych gmin. Jako przykład podawano podobne ośrodki w innych regionach Polski, które zarządzane są właśnie przez samorząd na poziomie województwa.

Dzięki zawartej umowie, od 1 września 2021 roku pieczę nad Ośrodkiem w Poznaniu przejmie Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

“To ośrodek, do którego chodzą nie tylko uczniowie z Poznania. Większość stanowią osoby z regionu. To właśnie dzieci i młodzież zyskają na zmianach. Marszałek województwa wielkopolskiego ma narzędzia, które w większym stopniu pozwalają kształtować politykę regionalną, również tą oświatową oraz większy dostęp do środków zewnętrznych” – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania

Co istotne, budynki pozostają własnością Miasta Poznania, które będzie częściowo finansować ewentualne prace modernizacyjne obiektu. Poznań będzie również płacił za swoich uczniów, ponieważ subwencja oświatowa nie pokrywa wszystkich kosztów.

“Ta sprawa nie budziła emocji i kontrowersji wśród radnych Województwa Wielkopolskiego. Uznali oni, że jest to korzystne dla obu samorządów, ale przede wszystkim dla wychowanków i uczniów ośrodka. To nie jest wyłącznie porozumienie instytucji. Radni są wdzięczni prezydentowi miasta i marszałkowi województwa za sprawnie przeprowadzone negocjacje” – mówi Filip Kaczmarek, przewodniczący Komisji Edukacji i Nauki Sejmiku Województwa Wielkopolskiego

Dla Poznania oznacza to przede wszystkim odciążenie kosztowe. Do tej pory funkcjonowanie ośrodka było finansowane jedynie z budżetu miejskiego.