Oblicza depresji u dzieci: jak rozpoznać, jak pomóc? Warsztaty dla rodziców

Codzienne troski, zmiany w życiu, okres dojrzewania, a w ostatnim czasie także pandemia i związane z nią poczucie niepewności, lęku czy osamotnienia to czynniki, które w szczególny sposób działają na psychikę dzieci i młodzieży. Rodzice nie zawsze potrafią rozpoznać u swoich pociech początki poważnych problemów związanych ze zdrowiem psychicznym. Jak odróżnić smutek od depresji? Czym są i jak rozpoznać działania autodestrukcyjne? Jak zareagować, gdy z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego? Na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć odpowiedź podczas warsztatów online dla rodziców „W trosce o nasze dzieci. Oblicza depresji – potrzeby i możliwości”.

 

Depresja i zaburzenia psychiczne u dzieci i nastolatków to problem, z którym wiele osób nie potrafi sobie poradzić – zarówno samej młodzieży jak i dorosłych. Temat powraca regularnie, a specjaliści alarmują o konieczności znormalizowania problemów psychicznych i zrównania podejścia do nich ze zdrowiem fizycznym. Jak wskazują, gdy ktoś złamie nogę, zwrócenie się do lekarza jest czymś naturalnym. Podobnie powinno być w przypadku depresji czy innych problemów związanych ze zdrowiem psychicznym.

Badania pokazują, że okres pandemii, który wiązał się z koniecznością odnalezienia się w nowej rzeczywistości pogłębił problem depresji u dzieci i młodzieży. Poczucie lęku, strachu przed nieznanym, izolacja czy też utrata bliskich nasiliły częstotliwość występowania zaburzeń.

By ułatwić rodzicom odpowiednie podejście do sytuacji i pomóc im w udzielaniu wsparcia dzieciom, organizowane są warsztaty online „W trosce o nasze dzieci. Oblicza depresji – potrzeby i możliwości”.

Uczestnicy dowiedzą się m.in. czym różni się smutek od depresji, jakie czynniki sprzyjają jej rozwojowi i jak reagować na objawy pogarszającego się nastroju. Eksperci opowiedzą także w jakich sytuacjach można mówić o zagrożeniu dla zdrowia i życia danej osoby i jak wówczas postępować. Rodzice dowiedzą się również kiedy jest niezbędna farmakoterapia.

Spotkanie będzie poprowadzone przez specjalistki, a po nim uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań ekspertkom.

Wydarzenie odbędzie się online 29 września (środa) o godzinie 17:30 w formie online na stronie internetowej. Aby zarejestrować się na spotkanie, należy wypełnić formularz dostępny online.

Organizatorami są: Polish Travel Quo Vadis i Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Vis-a-Vis. Wydarzenie objął honorowym patronatem Prezydent Miasta Poznania.