W trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży Poznań rozpoczyna nową kampanię

Miasto Poznań rozpoczyna kampanię informacyjną „Porozmawiajcie”, która poświęcona jest zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży, w tym także negatywnym skutkom pandemii w tym zakresie.

 

Pandemia koronawirusa zmieniła życie nie tylko dorosłych. Dzieci i młodzież od roku mają ograniczone kontakty z rówieśnikami, uczą się zdalnie, spędzają więcej niż zwykle godzin przed komputerem i mają poczucie zagrożenia i niepewności przyszłości. Wszystko to negatywnie wpływa na ich zdrowie psychiczne. Częściej odczuwają poczucie odosobnienia, a także same częściej rezygnują z kontaktów społecznych, jeszcze bardziej się izolując. Trudniej jest im także odnaleźć się w otaczającej je rzeczywistości.

Dzieci i młodzież coraz częściej rezygnują z aktywnego uczestniczenia w zajęciach, mają problemy ze skupieniem, nie potrafią poradzić sobie z kryzysami emocjonalnymi i zamykają się w sobie. Przedłużająca się pandemia sprawia, że problemy się pogłębiają, a poziom stresu i niepokoju nie spada.

Miasto Poznań zainicjowało kampanię informacyjną „Porozmawiajcie”, przygotowaną we współpracy z psychologiami i pedagogami. Przygotowano szereg materiałów edukacyjnych i webinarów, które mają zwrócić uwagę na wpływ pandemii na zdrowie psychiczne, a także wskazać rodzicom i opiekunom, gdzie mogą szukać pomocy, jeśli zaniepokoi ich zachowanie dzieci.

Materiały informacyjne zostaną rozesłane do rodziców i opiekunów przez placówki szkolne i przedszkolne poprzez e-dzienniki. Broszura zawiera m.in. katalog symptomów, na które należy zwrócić uwagę u dzieci, a także porady dotyczące pomocy dla dzieci oraz informacje, gdzie szukać pomocy specjalisty.

Pierwszy z webinarów edukacyjnych zaplanowany jest na 27 kwietnia o godzinie 17:00. „Czy wiesz jak Twoje dziecko radzi sobie w domu?” będzie poruszać kwestie związane z negatywnym wpływem pandemii na najmłodszych i nastolatków. Z Piotrem Wilińskim, pedagogiem z wieloletnim doświadczeniem, dyrektorem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 porozmawia Stella Gołębiewska, pełnomocniczka Prezydenta Miasta ds. polityki równościowej, mediatorka rodzinna.

Kolejny webinar – “Trudno jest być równocześnie w domu i na lekcji” – odbędzie się w czwartek, 29 kwietnia o godz. 17:00. Będzie on dedykowany dzieciom i młodzieży, a rozmowa będzie prowadzona przez pedagoga i psychologa szkolnego.

Spotkania będą transmitowane na żywo na Facebooku Miasta Poznań. W czasie webinarów będzie możliwe zadawanie pytań.

Dane kontaktowe do poradni psychologicznych i innych organizacji można znaleźć na stroni internetowej poświęconej kampanii.