Pomoc dla obcokrajowców i niesłyszących chcących zaszczepić się przeciw Covid-19

Osoby niesłyszące, chcące zaszczepić się przeciwko COVID-19 w szpitalu im. J. Strusia, będą mogły teraz liczyć na pomoc tłumaczki polskiego języka migowego, która przeprowadzi je przez cały proces. W tym samym szpitalu, bezpłatnie zaszczepić mogą się także obcokrajowcy, zamieszkujący tereny Polski.

Bezpłatne zaszczepienie się osób niesłyszących oraz cudzoziemców będzie możliwe w Szpitalu im. J.Strusia, Szpitalu Miejskim im. F. Raszei oraz w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych. Nadal działa także punkt szczepień na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, prowadzony przez Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu.

W szpitalu im. J. Strusia szczepienia przeciwko COVID-19 odbywają się w poniedziałki, środy i piątki (w godz. 15-17) oraz w soboty (w godz. 10.30-14). Można sie wtedy zgłaszać bez rejestracji. We wszystkich wymienionych dniach tygodnia w placówce dostępna będzie osoba znająca polski język migowy oraz system językowo-migowy. Jest to udogodnienie dla osób niesłyszących, które chcą się zaszczepić.

Można tam zaszczepić się pierwszą i drugą dawką preparatu firmy Pfizer oraz jednodawkową szczepionką firmy Johnson & Johnson, jednak dostępna jest ona tylko do środy, 17 listopada. Szpital oferuje również szczepienia dodatkową dawką firmy Pfizer, dedykowaną dla osób przewlekle chorych oraz tzw. “trzecią dawką” – dla wszystkich dorosłych, u których od zakończenia pełnego cyklu szczepień przeciwko COVID-19 minęło co najmniej 6 miesięcy.

Działa także punkt szczepień na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, który czynny jest we wtorki i piątki (w godz. 16-19) oraz w soboty (w godz. 8-12). Dostępna jest tam szczepionka firmy Pfizer.

Zaszczepić mogą się także obcokrajowcy, którzy przebywają na terenie Polski minimum 30 dni lub są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Podstawą do wystawienia skierowania na szczepienie jest posiadanie adresu zamieszkania w Polsce (nie trzeba mieć meldunku). Jeśli ktoś ma nadany numer PESEL, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty, natomiast gdy ktoś nie ma PESEL-u – powinien zabrać ze sobą paszport.

Zaszczepione mogą zostać również dzieci powyżej 12 roku życia, które wraz z rodzicami mieszkają na terenie Polski.

Szczepienia odbywają się, podobnie jak szczepienia dla osób niesłyszących, w szpitalu im. J. Strusia, w tych samych godzinach. Zaszczepić można się również w Szpitalu Miejskim im. F. Raszei, w każdy wtorek, środę i piątek, w godzinach 15.00 – 19.00. Dodatkowo w każdy piątek przeprowadzane są szczepienia w budynku Urzędu Wojewódzkiego przy al. Niepodległości 16/18, a w każdy poniedziałek i piątek w ramach mobilnego punktu – na dworcu PKP w Poznaniu, w godzinach 13.00 – 17.00. Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych szczepi przeciwko COVID-19 w środy i piątki w godzinach 15- 19.

Od piątku (19 listopada) do poniedziałku (22 listopada) Punkt Szczepień w Szpitalu im. J. Strusia będzie nieczynny.

Na szczepienie zarejestrować można się zarejestrować za pośrednictwem Indywidualnego Konta Pacjenta, poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl, za pośrednictwem infolinii: nr tel. 989, wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie, a także poprzez kontakt z Punktem Szczepień:

– szpital im. J. Strusia: tel. 798 844 029 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15) lub mailowo: szczepieniecovid@szpital-strusia.poznan.pl


– MTP:  tel. 61 6463344, mail: szczepienia@skpp.edu.pl


– Pozostałe punkty szczepień są wypisane na stronie internetowej.

Każdy obcokrajowiec zainteresowany przyjęciem szczepionki ma obowiązek wypełnienia kwestionariusza. Zostały one przygotowane także w językach ukraińskim oraz rosyjskim i są dostępne w miejskich szpitalach, a także w POSUM.