Punkt szczepień na Stadionie Miejskim – kto i jak będzie mógł się zarejestrować? Kto odpowiada za organizację?

Prezydent Poznania poinformował dziś, że już od 19 kwietnia ma zacząć działać punkt masowych szczepień przeciw COVID-19 na Stadionie Miejskim. Kto będzie mógł się tam zgłosić i w jaki sposób?

 

Punkty masowych szczepień, które mają powstać w całym kraju mają przyspieszyć proces szczepień populacyjnych, które z kolei są możliwe przy zwiększeniu dostaw preparatów do Polski.

Zgodnie z zapowiedzią władz Poznania, na podstawie komunikatów przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia, 19 kwietnia ma ruszyć punkt na Stadionie Miejskim przy ul. Bułgarskiej. Będzie mieścił się wewnątrz budynku z wejściem od ul. Węgorka. Lokalizacja ma pozwolić na m.in. dogodny dojazd komunikacją miejską.

Szczepionki będzie podawać personel Szpitala Miejskiego im. Raszei, natomiast za organizację i porządek na terenie punktu będą odpowiadać miejscy urzędnicy, wolontariusze oraz żołnierze WOT.

Zgodnie z założeniami, punkt ma być w stanie obsłużyć minimum 7 tysięcy osób tygodniowo.

Z uwagi na zamiany w Narodowym Programie Szczepień, w tego typu punktach masowych szczepień kwalifikacja do szczepień ma zostać uproszczona. Oznacza to, że nie każdy zespół będzie posiadał lekarza. W związku z tym, władze miasta już teraz apelują, by do punktu na terenie stadionu zgłaszały się osoby zdrowe, u których prawdopodobieństwo przeciwwskazań do szczepień jest nikłe.

Podstawą do przyjęcia dawki preparatu będzie kwestionariusz wstępnego wywiadu – należy go wypełnić i w wyznaczonym dniu szczepienia przynieść ze sobą na stadion.

Chcąc zapisać się na szczepienie będzie można skorzystać z kilku sposobów rejestracji. To dobrze znaną już całodobową, bezpłatną infolinię 989, przez internetowe konto pacjenta, drogą sms (należy wysłać SMS o treści „SzczepimySie” pod numer 664 908 556 lub 880 333 333 i postępować zgodnie z instrukcjami) lub poprzez kontakt bezpośredni z danym punktem szczepień.

Miasto Poznań uruchomi także dodatkową drogę – zapisy przez Biuro Poznań Kontakt. Obecnie miejska linia zapisów jeszcze nie jest uruchomiona, ale ma to nastąpić wkrótce, o czym poinformują miejskie jednostki.

Koordynacja utworzenia oraz organizacji Poznańskiego Punktu Szczepień Masowych jest zadaniem Urzędu Miasta Poznania, realizowanym wspólnie ze Szpitalem Miejskim im. F. Raszei w Poznaniu. Zadanie jest realizowane przy współpracy z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim oraz Wielkopolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.