Aukcja dla Domu. Wielka aukcja sztuki w poznańskim Zamku

W sobotę 4 grudnia o godzinie 16 w Centrum Kultury Poznania Zamek rozpocznie się Aukcja dla Domu, ważne wydarzenie kulturalne i charytatywne w Poznaniu.

 
Licytacja ponad stu dzieł sztuki przekazanych przez artystów na rzecz osób z autyzmem trwa przeszło dwie godziny i jest pasjonującym, pełnym emocji spektaklem.
 
Podczas tegorocznej Aukcji dla Domu licytowanych będzie 101 prac. Przekazali je m.in Agata Nowosielska, Piotr C. Kowalski, Wilhelm Sasnal, Dorota Buczkowska, Sonia Rammer, Honza Zamojski, Grzegorz Myćka, Szymon Szymankiewicz, i street-artowiec Noriaki, znany z postaci “Watchera” – człowieka-peryskopu. Aukcję rozpocznie licytacja pracy Michała Siwczaka, mężczyzny z autyzmem, która powstała podczas warsztatów artystycznych w Domu Autysty.
 
Cena wywoławcza wszystkich prac to 200 zł. Kuratorką aukcji jest Natalia Łojek, a licytację poprowadzi Maciej Narożny z Radia Eska. Autorem oprawy graficznej wydarzenia jest Grzegorz Myćka.
 
W ubiegłym roku z powodu ograniczeń związanych z pandemią Aukcja dla Domu odbyła się bez udziału publiczności, licytować można było tylko za pośrednictwem internetu. W sobotę aukcja odbędzie się z udziałem publiczności, ale przy zachowaniu środków ostrożności. Obowiązkowe będą maseczki i zachowywanie odpowiedniego dystansu.
 
Na miejsce licytacji został wybrany Hol Amonitowy Zamku. Tuż obok, w salach Laboratorium, prace przeznaczone na aukcję można zobaczyć na Wystawie dla Domu. Wystawa będzie czynna w piątek w godz. 12-20, a w sobotę, w dniu aukcji, w godz. 12-14.
 
Katalog dostępny jest online.
 
Pod tym linkiem możliwa będzie także licytacja online, a już teraz można składać zlecenia kupna wybranych prac.
 
Przebieg aukcji będzie można śledzić dzięki transmisji wideo z aukcji na Facebooku na profilach Fundacji Dom Autysty oraz Centrum Kultury Zamek.
 
To szósta edycja Aukcji dla Domu. Dzięki tej aukcji rodzicom osób z
autyzmem udało się zebrać fundusze na wkład własny do projektu unijnego i wybudować Dom Autysty – pierwsze takie miejsce w Poznaniu i regionie. Teraz dochód z aukcji zostanie przeznaczony na wyposażenie placówki i na wsparcie terapii osób z autyzmem.
 
Aukcję dla Domu swoim patronatem objęli JM Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Prezydent Miasta.