Gdzie wykonywanych jest najwięcej testów w kierunku COVID-19 ze skierowań NFZ?

W grudniu aż 32% wszystkich testów na koronawirusa ze skierowań NFZ w Poznaniu wykonanych zostało w Innowacyjny Centrum Medyczny przy Instytucie Genetyki Człowieka PAN – tak wynika z danych NFZ. Średnio dziennie punkt drive-thru przy IGC pobiera ponad 450 próbek.

W ostatnich dniach Laboratorium przy Instytucie Genetyki PAN w Poznaniu wykonuje średnio 450 testów i aż 30% to pacjenci z pozytywnym wynikiem. Dzięki własnemu punktowi pobrań drive-thru IGC PAN przeprowadza te badania najszybciej ze wszystkich dostępnych punktów w mieście, przyjmując średnio rekordowo 70 pacjentów na godzinę. Punkt drive-thru gwarantuje także pełne bezpieczeństwo diagnozowanych osób zarówno przyjeżdzających samochodem, jak i tych przybyłych na badania pieszo. Organizacja punktu pozwala na uniknięcie kontaktu z innymi potencjalnie zakażonymi osobami w kolejce, co ma niebagatelne znaczenie przy tak intensywnej emisji wirusa. Instytut Genetyki Człowieka PAN otworzył Laboratorium COVID-19 w kwietniu 2020 r. W czerwcu 2021 r. Laboratorium stało się częścią Innowacyjnego Centrum Medycznego z pracownią sekwencjonowania genomowego. Do tej pory Laboratorium przebadało ponad 80 tys. pacjentów w kierunku COVID-19.

W grudniu liczba dziennych zachorowań plasuje się na poziomie ponad 22 tysięcy. Wysoki poziom zachorowalności czwartej fali jak prognozują eksperci IGC może utrzymywać się nawet przez kolejne dwa – trzy miesiące, co jest niebezpieczne dla wydolności całego systemu opieki zdrowotnej. Rząd wprowadza stopniowe obostrzenia dla gastronomii, obiektów kulturalnych i hotelowych. Jednak zdaniem ekspertów z IGC PAN tylko egzekwowanie paszportów covidowych jest sposobem na zahamowanie pandemii. Naukowcy pracują nad szybką identyfikacją nowego wariantu wirusa. Omicron (wariant B.1.1.529), który z uwagi na mnogość zmian w strukturze kolców znacząco różni się on od pierwotnej wersji koronawirusa. 

Musimy mieć świadomość, że obecnie dominujący wariant Delta jest bardziej zakaźny i niebezpieczny także dla dzieci, a jedynym sposobem na walkę z wirusem jest szczepienie. Unikanie przyjęcia powszechnie już dostępnych szczepionek jest skrajnie nieodpowiedzialne. Jedynym racjonalnym krokiem w obecnej sytuacji jest jak najszybsze wprowadzenie paszportów covidowych. Ponownie apelujemy z całą siłą o przyjęcie wszystkich należnych dawek szczepionki. Jedynie to może nas wszystkich uratować od konsekwencji dalszego narastania epidemii. Pojawienie się konieczności wprowadzenia dalej idących restrykcji najprawdopodobniej jest tylko kwestią czasu. Ten czas może kosztować wiele istnień ludzkich

mówił w specjalnym oświadczeniu pod koniec listopada prof. Michał Witt dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

Przy tak silnej emisji wirusa ważne staje się  wykonywanie badań molekularnych umożliwiających nie tylko identyfikację infekcji, ale też umożliwiających weryfikację oceny komórkowej odpowiedzi immunologicznej przeciwko SARS-CoV-2 oraz badanie ilościowe przeciwciał IgG we krwi. Badania ilościowej oceny komórkowej odpowiedzi immunologicznej Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu jako pierwszy w Polsce uruchomił już na początku września bieżącego roku i przeprowadza wśród pacjentów. 

Innowacyjne Centrum Medyczne przy Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu z Laboratorium COVID-19

Instytut Genetyki Człowieka PAN w kwietniu 2020 r. otworzył Laboratorium COVID-19. Większość zespołu zdecydowała się wówczas pracować jako wolontariusze, by walczyć z pandemią. W czerwcu 2021 r. Laboratorium stało się częścią Innowacyjnego Centrum Medycznego. Do tej pory Laboratorium przebadało ponad 80 tys. pacjentów. Własny punkt drive-thru wpływa na szybkość wykonywanych badań oraz bezpieczeństwo pacjentów (brak kontaktu z innymi oczekującymi na wymaz). Wykonuje testy RT-PCR wykrywające obecność wirusa SARS-CoV-2 oraz testy antygenowe. Posiada uprawnienia podmiotu leczniczego i wpisane jest na listę Laboratoriów COVID-19 Ministerstwa Zdrowia. Od września badanie RT-PCR można wykonać bezpłatnie ze skierowaniem od lekarza w ramach NFZ. W Laboratorium opracowano test RT-PCR na COVID-19 oraz opracowano i wprowadzono do diagnostyki pierwszy w Polsce test różnicujący COVID-19 i grypę (złożony patent). Oprócz wykonywanych testów diagnostycznych w Laboratorium analizowana jest budowa i zmienność genomów wirusów SARS-CoV-2, a wyniki wprowadzane są do ogólnoświatowych baz danych.

We wrześniu b.r. Innowacyjne Centrum Medyczne wprowadziło pierwszy w Polsce test do oceny komórkowej odpowiedzi immunologicznej przeciwko SARS-CoV-2 oraz badanie ilościowe przeciwciał IgG we krwi.

Działalność diagnostyczna nie należy do statutowych obowiązków IGC PAN, a jest wyłącznie wyrazem chęci włączenia się w ogólnonarodową walkę z pandemią COVID-19 w zakresie swoich kompetencji. W ramach Innowacyjnego Centrum Medycznego uruchomiona została również pracownia sekwencjonowania genomowego. Wyposażona jest w najnowsze sekwenatory firmy Illumina. Aparatura ta pozwoli na wprowadzenie sekwencyjnej analizy całogenomowej oraz celowane sekwencjonowanie wybranych genów i ich grup. Metody te znajdą zastosowanie w diagnostyce chorób genetycznych oraz w monitorowaniu zmienności wirusa SARS-CoV-2 w populacji polskiej.