Polscy „łowcy mrozu” wraz z UAM chcą zbadać najzimniejszy polski zakątek i pobić Rekord Polski

„Łowcy mrozu” na czele z dr Bartoszem Czerneckim z Zakładu Meteorologii i Klimatologii Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu chcą zbadać temperaturę w mrozowiskach tatrzańskich w masywie Czerwonych Wierchów. Badacze liczą na pobicie Rekordu Polski, który aktualnie wynosi -40,6 °C, a zapisany został w lutym 1929 roku.

 

Dotychczasowy rekord zimna w Polsce odnotowany został w Żywcu i wynosi -40,6°C. Miało to jednak miejsce 10 lutego 1929 roku, kiedy to fale mrozu oraz zimy były szczególnie srogie. W rzeczywistości rekord w tamtym czasie mógł być jeszcze wyższy. Szacuje się, że temperatura minimalna Kotliny Orawsko-Nowotarskiej mogła być równa nawet -50°C, zaś w kotłach Czerwonych Wierchów nawet -60°C.

Polscy „łowcy mrozu”, czyli Arnold Jakubczyk, Kamil Filipowski i Michał Wróbel z dr Bartoszem Czerneckim z Zakładu Meteorologii i Klimatologii Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na czele, chcą pobić aktualny Rekord Polski. W tym celu zbadają mrozowiska tatrzańskie w masywie Czerwonych Wierchów, gdzie podejrzewa się, że zimą występują najniższe temperatury ze względu na suche i wklęsłe formacje terenu, które zamiast wodą wypełniają się lodowatym powietrzem. Aby tego dokonać badacze postawią dwa punkty pomiarowe w najbardziej zimnych miejscach i będą prowadzić tam badania terenowe.

Łowcy mrozu” liczą na to, że podobnie jak w 1929 r., uda się przekroczyć niepotwierdzoną barierę -50°C. Będzie to możliwe, jeśli wystąpi tzn. „bestia ze wschodu”, czyli wyjątkowo silny atak zimy.

Prowadzona jest zbiórka pieniędzy, która pozwoli badaczom na zakup odpowiedniego sprzętu meteorologicznego (tutaj). Potrzebne są także fundusze na badania terenowe i ewentualne naprawy czy wymiany sprzętu spowodowane ekstremalnymi warunkami. Wsparcie finansowe pozwoli na jak najszybsze rozpoczęcie prac.