Kolejna rozbudowa kompleksu sportowego na Golęcinie. Powstanie hala pneumatyczna

Kompleks sportowy na Golęcinie zyska kolejny obiekt. Tym razem powstanie hala pneumatyczna, która zapewni zadaszenie boiska obok stadionu lekkoatletycznego.

 

Zadaszenie będzie przypominało balon, którym zakryte zostanie boisko. Podobne rozwiązanie stosowane jest przy innych obiektach sportowych. Zapewni ono możliwość prowadzenia treningów i zajęć sportowych bez względu na porę roku i warunki atmosferyczne.

Wykonane zostanie z podwójnej membrany, między którą wtłacza się ciepłe powietrze zapewniające izolację termiczną. W ten sposób powstanie hala pneumatyczna, która będzie przymocowana do podłoża systemem stalowych rur mocowanych do kotew gruntowych.

Obiekt będzie wyposażony w zasilanie awaryjne, a w ramach inwestycji powstanie także oświetlenie oraz wejście główne i awaryjne.

Co istotne, poza sezonem, w którym będzie wykorzystywana, czyli okresem zimowym, hala będzie rozkładana i przechowywana w magazynie. Zaprojektowano także system retencji wód opadowych, które będą spływać z hali. Uzyskana w ten sposób woda zostanie wykorzystana do podlewania okolicznej roślinności.

Zadaszenie powstanie nad nowym boiskiem, które zostało wybudowane latem 2020 roku między głównym stadionem lekkoatletycznym a ul. Niestachowską.

Poza boiskiem znajduje się tam również czterotorowa bieżnia wraz z infrastrukturą do skoku wzwyż, skoku w dal, trójskoku i pchnięcia kulą.

Jak informuje spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, prace mają być prowadzone w taki sposób, by jak najmniejszym stopniu zakłócać zajęcia sportowe na boisku. Mają rozpocząć się pod koniec roku. Zgodnie z planem, przewidziano tylko jedną, miesięczną przerwę w funkcjonowaniu całego obiektu w czasie trwania inwestycji.

Do przetargu ogłoszonego przez PIM na wykonawcę robót można zgłaszać się do 7 lutego.